Sayfalar

157 ) BAZEN ŞAŞIRTAN, BAZEN DE ACITAN GERÇEKLER !...   Son yıllarda öyle belgeler açıklandı ki adeta insanın dudaklarını uçuklatıyor !.. Örneğin Osmanlı'nın Birinci Dünya Savaşı'na girişinden bir gün önce Almanya'dan beş milyon Osmanlı lirası borç almak için imzaladığı gizli anlaşmanın belgesi 1996'da yayınlandı. Almanya adına Baron von Wangenheim, Osmanlı Devleti adına Talat Paşa'nın imzaladığı 10 Kasım 1914 tarihli gizli anlaşma, Müslüman Osmanlı'nın bir Hıristiyan ülkenin komutasında "paralı asker" olmaktan daha aşağı duruma düştüğünü gösteriyordu..
   Almanya, Osmanlı'nın askerlik hizmeti karşılığında % 6 faizle borç veriyordu. Yani Osmanlı hem cepheye gidip Almanya için savaşacak, hem de Almanya'ya borçlanmış olacaktı. Tarih boyunca Müslümanların böyle utanç verici bir duruma düştüğü ne görülmüş ne de duyulmuştu...
   Almanlarla bu borç anlaşması yapıldıktan bir gün sonra, 11 Kasım 1914'de Padişah VI. Mehmed "Cihad-ı Ekber" ilan ediyordu. Dünya bu cihada, Alman parasıyla ilan edildiği için, "Alman malı cihad" adını vermişti !..
    

   Birkaç ay sonra ise, 22 Aralık'da, çok üzücü başka bir olay yaşandı. Ders kitaplarında "Sarıkamış Destanı" başlığıyla, ordumuzun kendisinden sayıca çok üstün olan Ruslarla kahramanca savaştığı ve sonunda soğuğa ve Ruslara yenilmesi anlatılıyordu.. Halbuki gerçekler çok başka ve çok acıydı. Avrupa'da Polonya cephesinde Rus ordularıyla savaşmakta olan Almanya'nın ; yalnızca Rusların gücünü bölüp kendilerini kurtarabilmek amacıyla, Enver Paşa'yı ikna ederek, yazlık üniformalarıyla Arabistan cephesinden gelen ordumuzu Allahuekber Dağları'na sürmesi sonucu seksen bin askerimiz donarak ölüyordu...


   Okuduğumda çok şaşırdığım bir başka olayın kahramanları ise Yahudiler idi.. Sultan Bayezid devrinde İspanyol Engizisyonundan kaçarak, kendisine kucak açan Osmanlı'ya sığınan Yahudilerin onca yıl sonra yaptıkları ...
   Birinci Dünya Savaşı'nda Arapların bizi arkadan vurduğu çok dillendirilmişti ama Yahudilerin, "Siyon Katır Birliği" (Zion Mule Corps) adıyla oluşturdukları birliklerle, İngiliz komutası altında, Çanakkale'de Osmanlı'ya karşı savaştıkları pek bilinmiyordu. Başlarında Ze'ev Jabotinsky vardı bu birliklerin. Yahudiler yalnızca Çanakkale'de değil, 1917'de İngiliz ordusu Kudüs'e girdikten sonra kurdukları birliklerle, İngiliz komutasında Osmanlı ordusuyla savaşmışlardı.. Osmanlı sadece dindaşı olduğu Araplarca değil, beş yüz yıl topraklarında huzur içinde yaşayan Yahudilerce de vurulmuştu..
   Ama İkinci Dünya Savaşı, her ülkenin Osmanlı gibi olmadığını acı bir şekilde gösterecekti onlara..

   

   Daha 1930'larda Katolik piskoposlar, İspanya'da, Franco'nun ordusunu kutsamıştı. Faşist İspanyol basını, sık sık faşist selamı veren baş keşişlerin fotoğraflarını basıyordu. Resmi olarak Vatikan'ın İkinci Dünya Savaşı'nda tarafsız kaldığı varsayılsa da, Hitler ve Mussolini'yi destekleyen Papa XII. Pius'un Nazi yanlılığı açıkça belgelenmiştir.
   Vatikan'ın başka bir devletle imzaladığı antlaşmalara "Concordat" deniyordu. İtalya ile anlaşan Hitler, 20 Temmuz 1933'de Roma'da Vatikan'la da bir concordat imzaladı. Çünkü Katolik bir anne-babadan doğmuş olan Hitler'in Yahudi düşmanlığı, Vatikan'ın Yahudi düşmanlığıyla örtüşüyordu. Vatikan görevlisi kardinaller, papazlar, Nazi toplantılarına katılıp Nazi selamı vermeye başladılar..
   Gelelim İsrail'in en büyük dostu, ağabeyi (!), Yahudi lobisinin en güçlü olduğu ülkeye ; A.B.D' ye...
   Savaş öncesi Hitler'i destekleyen ve besleyen sanayicileri, Hitler hayranı politikacılara sahip olan Amerika.. Ne yaman bir çelişki değil mi ?..
   A.B.D. elçiliğinin kapısı önünde vize almak için bekleşenlerin ellerinde tuttukları vize başvurularında yanıtlamak zorunda oldukları sorulardan biri de şuydu : "Alman Nazi Hükumetinin veya onun müttefiki ya da işgal ettiği bir bölgenin hükumetinin dolaylı veya dolaysız kontrolü altında, herhangi bir kimseye ırk, din, ulusal köken veya siyasi düşüncelerinden ötürü eza edilmesine emir, teşvik, yardım veya başka türlü katkıda bulundunuz mu veya hiç soykırıma katıldınız mı ?"
   Soruya bakılırsa, A.B.D'nin faşizme karşı cephe aldığı, ondan bir hastalık gibi korktuğu sanılır..Oysa, İkinci Dünya Savaşı'nın ardından, 1946'da, Amerika'da bulunan ve kısa adı JIOA olan Joint Intelligence Objectives Agency ( Birleşik İstihbarat Amaçları Servisi) Nazi biliminsanlarının araştırma planlarına dahil edilmesini önerir. Böylece "Paperclip" operasyonu başlamış olur. Operasyon, A.B.D'ye girmek için doldurulması gereken formlara, söz konusu Nazilerin ayrıcalığını belirten bir notu tutturmaya yarayan "ataç"tan alır adını..
   Bu uygulamayla, 1970'li yıllara kadar yaklaşık 1.600 Nazi bekletilmeksizin, el üstünde tutularak ülkeye kabul edilir ve de kendilerine vatandaşlık hakkı verilir !.. Nürnberg Mahkemesi'nde yargılanmaları gereken Nazi biliminsanlarına ayrıcalık tanınmasının ortaya çıkması üzerine JIOA Başkanı Bourguet N.Wev bir açıklama yapmak zorunda kalır : "Alman biliminsanlarına gelince, ulusal güvenliğimiz açısından Nazizm'in artık ciddi  bir tehlike oluşturmadığı açıktır. Dünyayı tehdit eden en büyük tehlike Komünizm'dir."
   Toplama kamplarında kadın, çocuk, yaşlı, genç demeden binlerce insanı kobay olarak kullanan Naziler ; Teksas'da bulunan, hava kuvvetlerine bağlı "Air Force's School of Aviation Medicine" bünyesinde gerçekleştirilen radyasyon denemelerine katılırlar. Kobay olarak mahkumların kullanıldığı denemelerde yüksek basıncın etkisi, oksijensiz kalma ve soğuğa dayanıklılık gibi Nazi kamplarında savaşın bitimiyle yarım kalan uygulamalar devam ettirilir. Öyle ki, okulun yöneticisi olan General O. Benson, 1951 yılının Mart ayında şunları söyler : "Almanya'dan getirilen biliminsanları çok işimize yaradı ; bir grup daha istiyoruz.."
   A.B.D.'nin kucak açtığı Naziler arasında Reinhard Gehlen adlı faşistin apayrı bir önemi vardır. Hitler'in baş casusu olan Gehlen, Amerika'da CIA'in kurucusu olur !..
   Ordunun Kontra Servis Birliği (Counter Intelligence Corps) Gehlen'e yakın olan altı yöneticinin de Nazi olduğunu ortaya çıkarır. CIA'i oluşturan Naziler arasında en tehlikelisi Dr. Franz Alfred Six ve Emil Augusburg' dur..
   Toplama kamplarında on binlerce insanı katletmekten dolayı savaş suçlusu aranılan bu iki faşistten Dr. Six tutuklanır. Augusburg ise "bilgilerinden" yararlanılmak üzere Kontra Servis Birliğine dahil edilir.
   CIA'e çalışan Nazilerden biri de "Lyon Kasabı" olarak anılan Klaus Barbie'dir !...  
     

Hiç yorum yok:

Hürriyet

KAYNAK OLARAK KULLANDIĞIM KİTAPLAR..
-------------------------------------------------------
1.DEVLET-İ ALİYYE.I...HALİL İNALCIK 2.OSMANLILAR..HALİL İNALCIK
3.İMP.'UN EN UZUN YÜZYILI..İLBER ORTAYLI
4.SON İMP. OSMANLI..İLBER ORTAYLI
5.TARİHİN IŞIĞINDA..İLBER ORTAYLI
6.OSM. TOPLUMUNDA AİLE..İLBER ORTAYLI
7.OSM.'YI YENİDEN KEŞFETMEK..İ.ORTAYLI
8.BATILILAŞMA YOLUNDA..İLBER ORTAYLI
9.OSMANLI TARİHİ..A.DE LAMARTINE
10.OSMANLI..CAROLİNE FİNKEL
11.OSM.İMP.TARİHİ..NICOLEA JORGA
12,BÜYÜK TÜRK..NICOLEA JORGA
13.YENİLMEZ TÜRK...NICOLEA JORGA
14.TÜRKİYE TARİHİ..ED.SİNA AKŞİN
15.OSM.DÜNYASI VE İNSANLARI..GÜLGÜN ÜÇEL
16.OSMANLI ORDUSU..GÜLGÜN ÜÇEL-AYBET
17,BU MÜLKÜN SULTANLARI..NECDET SAKAOĞLU 18.YENİÇERİLER..REŞAT EKREM KOÇU
19.SON PADİŞAH..YILMAZ ÇETİNER
20.SORULARLA OSM. ..ERHAN AFYONCU
21. SOKOLLU ...RADOVAN SAMARCIC
22. OSM.İMP.TARİHİ...A.CEVDET PAŞA
23. OSM.GERÇEĞİ..ERDOĞAN AYDIN
24. FATİH VE FETİH..ERDOĞAN AYDIN
25.KADINLAR SALTANATI..A.REFİK ALTINAY
26.DOĞU'YA BAKIŞ..GERALD MACLEAN
27.AT SIRTINDA ANADOLU..FREDERIC BURNABY
28.ABDÜLMECİD..HIFZI TOPUZ
29.ŞAH SULTAN ..İSKENDER PALA
30.FLORANSA BÜYÜCÜSÜ..S.RUSHDIE
31.TARİHİMİZLE YÜZLEŞMEK..EMRE KONGAR
32.PARİS'TE BİR OSM.SEFİRİ..ŞEVKET RADO
33.TARİHİN SAKLANAN YÜZÜ..ÇETİN ALTAN
34.OSM.İMP.'DA SON 300 YIL..ALAIN PALMER
35.KONSTANTİNİYYE..PHİLİP MANSELL
36.TÜRKİYE'NİN SİYASİ İNTİHARI..CENGİZ ÖZAKINCI
37.BU VATAN BÖYLE KURTULDU..EROL MÜTERCİMLER
38.16.YÜZYILDA İSTANBUL..METİN AND
39. ERKEN MODERN OSMANLILAR.. VIRGINIA H. AKSAN-DANIEL GOFFMAN
40."POPÜLER TARİH" VE "NTV TARİH " DERGİLERİ
41.İKİNCİ ADAM..Ş.SÜREYYA AYDEMİR
42.HAYAT..AYŞE KULİN
43.DEVRİM VE DEMOKRASİ..NUMAN ESİN
44.BİR NUMARALI TANIK..KURTUL ALTUĞ
45.İHTİLALİN MANTIĞI..Ş.S.AYDEMİR
46.KUTSAL İSYAN...HASAN İZZETTİN DİNAMO
47.KUTSAL BARIŞ...HASAN İZZETTİN DİNAMO
48.ÇÖL KRALİÇESİ...JANET WALLACH
49.YÖNETMENLER,FİLMLER,ÜLKELER..A.DORSAY
50.AY HIRSIZI...SUNAY AKIN
51.ONLAR HEP ORADAYDI...SUNAY AKIN
52.KULE CANBAZI...SUNAY AKIN
53.LÜZUMSUZ BİLGİLER ANSİKLOPEDİSİ..TAMER KORUGAN
54.PRENS..NİCCOLO MACHİAVELLİ
55.İSTANBUL'DA BİR ZÜRAFA..SUNAY AKIN
56.KIZ KULESİNDEKİ KIZILDERİLİ..S.AKIN
57.AH BEYOĞLU,VAH BEYOĞLU..SALAH BİRSEL
58.İSTANBUL-PARİS..SALAH BİRSEL
59.YAVUZ'UN KÜPESİ..ERHAN AFYONCU
60.OSMANLI PADİŞAHLARININ HAYAT HİKAYELERİ...YILMAZ ÖZTUNA
61.BİZİM DİPLOMATLAR..BİLAL N.ŞİMŞİR
62.KİM VAR İMİŞ BİZ BURADA YOĞ İKEN..CEMAL KAFADAR
63.RÜZGARIN GÖLGESİ..CARLOS RUIZ ZAFON
64.MELEĞİN OYUNU..CARLOS RUIZ ZAFON
65.ORTA DOĞU..TAYYAR ARI
66.ABD-ORTA DOĞU-TÜRKİYE..HALUK GERGER
67.ORTA DOĞU.. BERNARD LEWIS
68.ON BİR CUMHURBAŞKANI ON BİR ÖYKÜ.. CÜNEYT ARCAYÜREK
69.ÖFKELİ YILLAR...ALTAN ÖYMEN
70.ATATÜRK'TEN SONRA BUGÜNLERE NASIL GELDİK ?..CÜNEYT ARCAYÜREK
71.ÇANKAYA...CÜNEYT ARCAYÜREK
72.DEMOKRASİNİN İLK YILLARI..C.ARCAYÜREK
73.YENİ İKTİDAR,YENİ DÖNEM..C.ARCAYÜREK
74.BİR İKTİDAR,BİR İHTİLAL..C.ARCAYÜREK
75.NEREDEYSE BİR BALİNA..STEVE JONES
76.MOSSAD GİZLİ TARİHİ...GORDON THOMAS
77.BARIŞA SON VEREN BARIŞ...DAVID FROMKIN
78.SULARIN GETİRDİĞİ PADİŞAH..CAHİT ÜLKÜ
79.TANK SESİYLE UYANMAK..HASAN CEMAL
80.BİR MANİNİZ YOKSA.. ...AYFER TUNÇ
81.ALATURKAFRANKA..ERCAN ÇİTLİOĞLU
82.SUÇUMUZ MÜKEMMEL OLMAK..S.DUMAN
83.DARBE...STEPHEN KINZER
84.ÖZAL HİKAYESİ..HASAN CEMAL
85.TURGUT NEREDEN KOŞUYOR ? ..E.ÇÖLAŞAN
86.YEDİ TEPE ANADOLU...ALİ CANİP OLGUNLU
87."K", "DERBEDER BİR KAHİN"...CANSU YILMAZÇELİK
88.LATİFE HANIM...İPEK ÇALIŞLAR
89."K",YIKIK BİR SARAYDIR DÜNYA..PERİHAN ÖZCAN
90.BEYAZ PERDEDE KIRMIZI FİLMLER.. ATİLLA DORSAY
91.TEK ADAM..Ş.SÜREYYA AYDEMİR
92.DAHİLER VE AŞKLARI...ÖZCAN ERDOĞAN
93.HAYATIM KİTAP..YAŞAR AKSOY
94.BOĞAZİÇİ ŞINGIR MINGIR..SALAH BİRSEL
95.BİR EKONOMİK TETİKÇİNİN İTİRAFLARI...JOHN PERKİNS
96.CUMHURİYET TARİHİ YALANLARI 1. VE 2. CİLT...SİNAN MEYDAN
97. KOMPLO TEORİLERİ..EROL MÜTERCİMLER
98.ÖNCE KADINLAR VE ÇOCUKLAR..SUNAY AKIN
99.BİR ÇİFT AYAKKABI..SUNAY AKIN
100. BENİM CUMHURİYET'İM..EMİNE UŞAKLIGİL
101.DARAĞACINDA ÜÇ FİDAN..NİHAT BEHRAM
102.NEREYE..CAN DÜNDAR
103.İSTANBUL'DAN SAYFALAR..İLBER ORTAYLI
104.BİZİM İZMİRİMİZ..MELİH GÜRSOY
105.GİZLENEN TARİH..BRİAN HAUGHTON
106.BERGAMA DÜŞLERİMİN ŞEHRİ,İZMİR SEVDAM..SELAHATTİN TURAL
107.GÖLGEDEKİLER..CAN DÜNDAR
108.KIRMIZI BİSİKLET..CAN DÜNDAR
109.YAKAMDAKİ YÜZLER..CAN DÜNDAR
110.GEÇMİŞ AYRINTIDA SAKLIDIR..CEMİL KOÇAK