Sayfalar

123 ) ALEMİN KRALI !...


   Elvis Presley, 1950'lerde dünya müziğini kökünden değiştiren kişi olarak kabul edilmektedir. "Rock'n'Roll Kralı" olarak ilan edildiğinde henüz 21 yaşındaydı.. Ünlü şarkıcı Ray Orbison, Elvis'i ilk olarak Dallas'ta seyrettikten sonra şöyle söylemiştir : "Enerjisi müthiş, içgüdüleri inanılmazdı. Kafamda onu nereye yerleştirmem gerektiğini bilemedim. Kültürümüzde onu kıyaslayabileceğim bir referans noktası bile yoktu.."
   İlk olarak Elvis'in ulaştığı milyon satışlarından sonra, müzik sektörünün bir endüstri haline geldiği kesindir. Kendisinden sonra gelen hemen her şarkıcı ve grubu etkileyen Elvis'in dünya çapında şöhrete kavuştuğu 1956 yılında, onu örnek alarak müziğe başlayanlar yüzünden gitar satışlarının rekor kırdığı belirtilir..John Lennon, "Elvis'ten önce hiçbir şey yoktu.. Elvis olmasaydı, Beatles da olmazdı" diyerek ona hayranlığını belirtmiştir..
   Elvis, sadece Rock'n'Roll'da değil pek çok müzik tarzında başarılı bir şarkıcı olduğunu kanıtlamıştır. Listelerde kırdığı rekorların bazıları bugün hala kırılabilmiş değildir. Plak satışları bakımından da 1,5 milyarın üzerindeki rakamıyla gelmiş geçmiş en başarılı şarkıcıdır...
   
   Bugün ABD'de Iowa Üniversitesi, Mississipi Üniversitesi, Georgetown Üniversitesi ve Tennessee Üniversitesinde Elvis ve onun toplum üzerindeki etkileri, ders olarak okutulmakta ; araştırma konusu yapılmakta ve seminerler düzenlenmektedir. Elvis üzerine yapılan yüksek lisans ve doktora tezlerinin sayısı yüzleri bulmaktadır.
   Dünyada 650 tane Elvis fan kulübü vardır. Internetteki Elvis sitelerinin sayısı 1.500'den fazladır.. Yılda yedi yüz bin kişi Elvis'in müze haline getirilen Memphis'teki evi Graceland'i ziyaret etmektedir.
   Eski ABD başkanı Jimmy Carter'ın da dediği gibi, "O tektir ve yeri doldurulamaz..."
   
   8 Ocak 1935'de Tupelo Mississipi'de doğdu.. 1945'de "Alabama Fairy Dairy Show"da "Old Shep"i söyleyerek dereceye girdi. 1946'da, 11. doğum gününde annesinin aldığı gitar ile başladı her şey.. 1953'de Humes High School'u bitirdi. 1954'de Crown Electric şirketinde şoför olarak çalışmaya başladı. Aynı yıl Sun Plakçılık şirketinin sahibi Sam Philips'in daveti üzerine, Temmuz ayında "That's All Right Mama"yı kaydetti..
Şarkıyı radyoda çalan DJ Dewey Philip, Elvis'i geniş kitleler ulaştıran ilk kişi oldu..   Özellikle güney eyaletlerinde uzun turnelere çıkan Elvis ; görünüşü, kendine has sahne hareketleri ve şarkıları ile kızları çıldırtıyordu. 1955'de, yani henüz 20 yaşındayken, "Mass Hysteria" denilen kitlesel isteri gerçekleşmişti.. Nitekim pek çok konserinde gençlik adeta ayaklanıyor, batan hayranları sahneye ve kulise hücum ediyordu.
   1955 yılında "Colonel" yani albay lakaplı Tom Parker'ın menajeri olmasını kabul ettikten sonra sene sonunda 35.000 dolara RCA firmasına geçti. 1956 yılıyla birlikte Elvis Presley artık bir dünya starı idi.. 28 Ocak'ta ulusal yayın yapan bir televizyon yayınında ilk defa görünerek "Heartsbreak Hotel"i söyleyen Elvis, seksi dansı ve hareketleriyle çığır açtı..Artık gençler ona tapıyordu.. 1956 yılında ilk filmi "Love Me Tender"ı çevirdi. 
       En beğenilen şov programlarından "Ed Sullivan's Show" da iki kez boy gösterdi. Yıl sonuna gelindiğinde artık plakları milyonlarca satıyordu. Hayranlarından haftada 15.000 mektup alan "Kral", en çok arzu edilen erkek konumuna gelmişti..
   Elvis, yeni şarkılar yanında, bazıları daha önce söylenmiş şarkıları alıyor, onları bambaşka bir hale sokuyor ve insanlara sunuyordu. Her şarkıyı bir "Elvis şarkısı" haline getiriyordu. İnsanlar "sanki benim için söylüyor" diyordu. Dehası belki de buradaydı. Dünyanın öteki ucunda yaşayan, hiç İngilizce bilmeyen biri bile onun şarkıdaki duygusunu hissedebiliyordu. 
   1958'de dördüncü filmi "King Creole"yi bitiren Elvis, belki de dünya müziğini değiştiren bir kararla askere alındı. Texas Fort Hood'da başladığı askerliği sırasında, 14 Ağustos 1958'de annesini kaybetti. Ona çok düşkün olan Elvis, tanıyanların söylediğine göre, bir daha asla aynı adam olmadı..
   Eylül ayında askerlik hizmetinin geri kalan kısmı için Almanya'ya gönderilen Elvis ; 1959'da, burada görevli bir Amerikalı subayın üvey kızı, 14 yaşında ama yaşından epey olgun gösteren, Priscilla Beaulieu ile tanıştı. İkinci tanıştığı ise enerji veren haplar oldu. Askeri manevralar sırasında uyumamaları için üstlerinin verdiği bu hapların, geleceğini de etkileyeceğini o sırada aklına bile getiremezdi doğal olarak..
   3 Mart 1960'da çok görkemli bir karşılama töreniyle ABD'ye dönen Elvis ; hemen yeni kayıtlar yaptı : "It's now or never" ve "Are You Lonesome Tonight ?".. Sonra da "G.I. Blues" ile film setlerine geri döndü..
   1961'de Memphis ve Hawaii'de verdiği konserlerden sonra sahnelerden çekildi. Onu artık sinema dışında izlemk zordu. 1960'lı yıllar boyunca, yılda ortalama üç film çekti.. Film senaryoları ve seçilen şarkılar zayıftı.. Daha iyi bir aktör olma hayalleri zayıfladıkça, duyduğu derin hayal kırıklığı ruh halini ve ilişkilerini de etkiliyordu..  
   1 Mayıs 1967'de Elvis, Priscilla ile Las Vegas'ta, Aladdin Hotel'de evlendi.. 1 Şubat 1968'de kızları Lisa Marie doğdu. Özlemini duyduğu mutlu aileye artık kavuşmuştu ve bu da, sanatına yansıyordu..
            

   1969'da Memphis'de stüdyoya giren Elvis, gerçekten kaliteli şarkılar kaydetti : "In The Ghetto" ve "Suspicious Mind".. Tekrar zirveye çıktı.. Las Vegas'ta, sekiz yıl aradan sonra, ilk konserini gerçekleştirdi. 1969-1977 arasında 1.100'ün üzerinde konsere çıktı !..   Bu yoğun iş temposu Elvis'in mutlu evliliğini bitirdi.. Özel hayatlarının artık hiç olmamasını bahane ederek, 1971 sonunda Priscilla onu terk etti.. Terk etmekle kalmadı, Elvis'in karate hocası Mike Stone'a giderek onun egosunda onarılmaz bir yara açtı..İşte bundan sonra kullandığı ilaçlarda, özellikle sakinleştiricilerde büyük bir artış oldu.
   9 Ekim 1973'de Priscilla ile resmen boşandı.
   1975'de kırk yaşına giren Elvis sağlık sorunlarıyla boğuşmaya başladı..
   1976 yılı, konser ve turne açısından çok yoğundu.Bu arada Elvis'in kilo sorunu başlamıştı. Sağlık açısından işler hiç de iyiye gitmiyordu..
   26 Haziran 1977'de Indianapolis'de, kariyerinin son konserine çıktı. Yeni turne 17 Ağustos 1977'de Portland'dan başlayacaktı. Ancak 16 Ağustos 1977'de, Graceland'in banyosunda, nişanlısı Ginger Alden tarafından yerde yatar halde bulundu. Baptist Memorial Hastanesine kaldırıldı ve henüz kırk iki yaşında iken, dünyayı arkasında şoka girmiş halde bırakarak, hayata gözlerini yumdu..
       

Hiç yorum yok:

Hürriyet

KAYNAK OLARAK KULLANDIĞIM KİTAPLAR..
-------------------------------------------------------
1.DEVLET-İ ALİYYE.I...HALİL İNALCIK 2.OSMANLILAR..HALİL İNALCIK
3.İMP.'UN EN UZUN YÜZYILI..İLBER ORTAYLI
4.SON İMP. OSMANLI..İLBER ORTAYLI
5.TARİHİN IŞIĞINDA..İLBER ORTAYLI
6.OSM. TOPLUMUNDA AİLE..İLBER ORTAYLI
7.OSM.'YI YENİDEN KEŞFETMEK..İ.ORTAYLI
8.BATILILAŞMA YOLUNDA..İLBER ORTAYLI
9.OSMANLI TARİHİ..A.DE LAMARTINE
10.OSMANLI..CAROLİNE FİNKEL
11.OSM.İMP.TARİHİ..NICOLEA JORGA
12,BÜYÜK TÜRK..NICOLEA JORGA
13.YENİLMEZ TÜRK...NICOLEA JORGA
14.TÜRKİYE TARİHİ..ED.SİNA AKŞİN
15.OSM.DÜNYASI VE İNSANLARI..GÜLGÜN ÜÇEL
16.OSMANLI ORDUSU..GÜLGÜN ÜÇEL-AYBET
17,BU MÜLKÜN SULTANLARI..NECDET SAKAOĞLU 18.YENİÇERİLER..REŞAT EKREM KOÇU
19.SON PADİŞAH..YILMAZ ÇETİNER
20.SORULARLA OSM. ..ERHAN AFYONCU
21. SOKOLLU ...RADOVAN SAMARCIC
22. OSM.İMP.TARİHİ...A.CEVDET PAŞA
23. OSM.GERÇEĞİ..ERDOĞAN AYDIN
24. FATİH VE FETİH..ERDOĞAN AYDIN
25.KADINLAR SALTANATI..A.REFİK ALTINAY
26.DOĞU'YA BAKIŞ..GERALD MACLEAN
27.AT SIRTINDA ANADOLU..FREDERIC BURNABY
28.ABDÜLMECİD..HIFZI TOPUZ
29.ŞAH SULTAN ..İSKENDER PALA
30.FLORANSA BÜYÜCÜSÜ..S.RUSHDIE
31.TARİHİMİZLE YÜZLEŞMEK..EMRE KONGAR
32.PARİS'TE BİR OSM.SEFİRİ..ŞEVKET RADO
33.TARİHİN SAKLANAN YÜZÜ..ÇETİN ALTAN
34.OSM.İMP.'DA SON 300 YIL..ALAIN PALMER
35.KONSTANTİNİYYE..PHİLİP MANSELL
36.TÜRKİYE'NİN SİYASİ İNTİHARI..CENGİZ ÖZAKINCI
37.BU VATAN BÖYLE KURTULDU..EROL MÜTERCİMLER
38.16.YÜZYILDA İSTANBUL..METİN AND
39. ERKEN MODERN OSMANLILAR.. VIRGINIA H. AKSAN-DANIEL GOFFMAN
40."POPÜLER TARİH" VE "NTV TARİH " DERGİLERİ
41.İKİNCİ ADAM..Ş.SÜREYYA AYDEMİR
42.HAYAT..AYŞE KULİN
43.DEVRİM VE DEMOKRASİ..NUMAN ESİN
44.BİR NUMARALI TANIK..KURTUL ALTUĞ
45.İHTİLALİN MANTIĞI..Ş.S.AYDEMİR
46.KUTSAL İSYAN...HASAN İZZETTİN DİNAMO
47.KUTSAL BARIŞ...HASAN İZZETTİN DİNAMO
48.ÇÖL KRALİÇESİ...JANET WALLACH
49.YÖNETMENLER,FİLMLER,ÜLKELER..A.DORSAY
50.AY HIRSIZI...SUNAY AKIN
51.ONLAR HEP ORADAYDI...SUNAY AKIN
52.KULE CANBAZI...SUNAY AKIN
53.LÜZUMSUZ BİLGİLER ANSİKLOPEDİSİ..TAMER KORUGAN
54.PRENS..NİCCOLO MACHİAVELLİ
55.İSTANBUL'DA BİR ZÜRAFA..SUNAY AKIN
56.KIZ KULESİNDEKİ KIZILDERİLİ..S.AKIN
57.AH BEYOĞLU,VAH BEYOĞLU..SALAH BİRSEL
58.İSTANBUL-PARİS..SALAH BİRSEL
59.YAVUZ'UN KÜPESİ..ERHAN AFYONCU
60.OSMANLI PADİŞAHLARININ HAYAT HİKAYELERİ...YILMAZ ÖZTUNA
61.BİZİM DİPLOMATLAR..BİLAL N.ŞİMŞİR
62.KİM VAR İMİŞ BİZ BURADA YOĞ İKEN..CEMAL KAFADAR
63.RÜZGARIN GÖLGESİ..CARLOS RUIZ ZAFON
64.MELEĞİN OYUNU..CARLOS RUIZ ZAFON
65.ORTA DOĞU..TAYYAR ARI
66.ABD-ORTA DOĞU-TÜRKİYE..HALUK GERGER
67.ORTA DOĞU.. BERNARD LEWIS
68.ON BİR CUMHURBAŞKANI ON BİR ÖYKÜ.. CÜNEYT ARCAYÜREK
69.ÖFKELİ YILLAR...ALTAN ÖYMEN
70.ATATÜRK'TEN SONRA BUGÜNLERE NASIL GELDİK ?..CÜNEYT ARCAYÜREK
71.ÇANKAYA...CÜNEYT ARCAYÜREK
72.DEMOKRASİNİN İLK YILLARI..C.ARCAYÜREK
73.YENİ İKTİDAR,YENİ DÖNEM..C.ARCAYÜREK
74.BİR İKTİDAR,BİR İHTİLAL..C.ARCAYÜREK
75.NEREDEYSE BİR BALİNA..STEVE JONES
76.MOSSAD GİZLİ TARİHİ...GORDON THOMAS
77.BARIŞA SON VEREN BARIŞ...DAVID FROMKIN
78.SULARIN GETİRDİĞİ PADİŞAH..CAHİT ÜLKÜ
79.TANK SESİYLE UYANMAK..HASAN CEMAL
80.BİR MANİNİZ YOKSA.. ...AYFER TUNÇ
81.ALATURKAFRANKA..ERCAN ÇİTLİOĞLU
82.SUÇUMUZ MÜKEMMEL OLMAK..S.DUMAN
83.DARBE...STEPHEN KINZER
84.ÖZAL HİKAYESİ..HASAN CEMAL
85.TURGUT NEREDEN KOŞUYOR ? ..E.ÇÖLAŞAN
86.YEDİ TEPE ANADOLU...ALİ CANİP OLGUNLU
87."K", "DERBEDER BİR KAHİN"...CANSU YILMAZÇELİK
88.LATİFE HANIM...İPEK ÇALIŞLAR
89."K",YIKIK BİR SARAYDIR DÜNYA..PERİHAN ÖZCAN
90.BEYAZ PERDEDE KIRMIZI FİLMLER.. ATİLLA DORSAY
91.TEK ADAM..Ş.SÜREYYA AYDEMİR
92.DAHİLER VE AŞKLARI...ÖZCAN ERDOĞAN
93.HAYATIM KİTAP..YAŞAR AKSOY
94.BOĞAZİÇİ ŞINGIR MINGIR..SALAH BİRSEL
95.BİR EKONOMİK TETİKÇİNİN İTİRAFLARI...JOHN PERKİNS
96.CUMHURİYET TARİHİ YALANLARI 1. VE 2. CİLT...SİNAN MEYDAN
97. KOMPLO TEORİLERİ..EROL MÜTERCİMLER
98.ÖNCE KADINLAR VE ÇOCUKLAR..SUNAY AKIN
99.BİR ÇİFT AYAKKABI..SUNAY AKIN
100. BENİM CUMHURİYET'İM..EMİNE UŞAKLIGİL
101.DARAĞACINDA ÜÇ FİDAN..NİHAT BEHRAM
102.NEREYE..CAN DÜNDAR
103.İSTANBUL'DAN SAYFALAR..İLBER ORTAYLI
104.BİZİM İZMİRİMİZ..MELİH GÜRSOY
105.GİZLENEN TARİH..BRİAN HAUGHTON
106.BERGAMA DÜŞLERİMİN ŞEHRİ,İZMİR SEVDAM..SELAHATTİN TURAL
107.GÖLGEDEKİLER..CAN DÜNDAR
108.KIRMIZI BİSİKLET..CAN DÜNDAR
109.YAKAMDAKİ YÜZLER..CAN DÜNDAR
110.GEÇMİŞ AYRINTIDA SAKLIDIR..CEMİL KOÇAK