Sayfalar

140 ) BİR KİTAP TANITIMI : "BİR EKONOMİK TETİKÇİNİN İTİRAFLARI" ...   Bir kitap okudum ve "bütün hayatım değişti !" demeyeceğim ama Amerikan siyasetinden daha fazla nefret etmeye başladığım kesin.. Kitabın kapağı da zaten kendini ele veriyor.. Özgürlük heykeli sağ elinde meş'ale değil bir silah tutuyor !..
   Kendisi de bir ekonomik tetikçi (E.T.) olan John Perkins'in iki ciltlik kitabından bahsediyorum.. Benim bildiğim ET, şirin bir uzaylı idi !.. Ama bu kitapta bahsedilen E.T.'ler, A.B.D. ve çok uluslu şirketler adına ; Yağmur Ormanlarının, doğanın, üçüncü dünya halklarının, idealist ve halkını seven ama Amerikan görüşlerine ters düşen başkanların ipini çeken, "ekonomi plancısı" kisvesi altında telafi edilemeyecek kötülüklere neden olmuş ve olmakta olan kişiler...
   Planları gayet basit !.. İlk önce, gerekli gördükleri dünya liderlerini, A.B.D.' nin ticari çıkarlarını gözeten büyük bir ağın parçası olmaya teşvik ediyorlar. Sonunda bu liderler, sadakatlerini garanti edecek biçimde bir borç batağına saplanıyorlar. İşte o zaman, amiyane bir tabirle, Amerika'nın kucağına oturmuş oluyorlar !..
Birleşmiş Milletler'de Amerika'nın istediği şekilde oy kullanmak, ülkesinde Amerikan üssü veya üsleri açılmasına ses çıkarmamak (size tanıdık gelen bir şeyler var mı ? ), çok uluslu Amerikan şirketlerini kollamak gibi... Karşılık olarak santraller, havaalanları, sanayi siteleri v.s. sağlayarak o liderin politik durumunu güçlendiriyorlar. Tabii bu arada Amerikan mühendislik ve inşaat şirketleri inanılmaz derecede zenginleşiyor..
   Peki, ya lider idealist ve halkını seven, A.B.D'ye pabuç bırakmamaya kararlıysa ne oluyor ?. İşte o zaman E.T'ler geri plana çekiliyor ve devreye "çakallar" giriyor !.. İşte bir çakalın ağzından, Güney Amerikalı bir liderin hizaya getirilmesinin öyküsü :
  "Seçilmesinden iki gün sonra El Presidente'nin makamına gittim ve onu tebrik ettim. Büyük masasında oturmuş, bana bir Cheshize kedisi gibi sırıtıyordu !.. Sol elimi ceketimin cebine atıp, ' Burada oyuna uygun şekilde katılırsanız size ve ailenize verilecek birkaç yüz milyon dolarım var !.' dedim. ' Oyunu biliyorsunuz ; petrol şirketlerinin başındaki dostlarıma nazik olacak ve Sam Amca'ya hürmet edeceksiniz !. ' Sonra yanına yaklaşıp bu kez sağ elimi ceketin cebine attım ve yüzüm neredeyse onunkine değecek kadar eğilerek fısıldadım : 'Burada da bir tabanca ve üstünde adınızın kazılı olduğu bir kurşun var ; seçim kampanyanızda verdiğiniz vaatleri tutmaya kalkışmanız olasılığına karşı..' Geri çekildim, yerime oturdum ve ona Sam Amca'ya meydan okudukları için alaşağı edilmiş ya da suikasta uğramış başkanların isimlerini hatırlattım.. Vietnam lideri Diem' den, Panama lideri Noriega'ya kadar olan isimleri yani... Mesajı aldı !.."
   Bunu anlatan "çakal", Küba kökenliydi. Castro, Batista'yı devirerek başa geçtiğinde ailesi milyonlarca dolar kaybetmiş, bu da komünizme karşı bir korkuya kapılmasına neden olmuştu. Yılda, vergiden muaf, yarım milyon dolar kazanıyordu ve hayatından memnundu..
   Diyelim ki lider, bu tehdide de kulak asmadı.. İşte o zaman eski usuller ortaya çıkıyordu .. Önce CIA, o da olmazsa askerler yani ordu...
      

   1945 doğumlu Perkins, Boston Üniversitesini bitirip hemen evlendikten sonra, 1968 yılında, Vietnam'a gitmeyi erteletmek amacıyla, karısıyla birlikte "Barış Gücü" ne girer.. İlk görev yeri olan Güney Amerika'daki Ekvador'da, uluslararası bir danışmanlık firması olan MAIN'in genel müdür yardımcısı Einar Greve ile tanışır. Bu tanışma sonucunda, Ekvador'dan döndüğünde, MAIN'e girer. Daha farkında değildir ama, o artık bir E.T. olmuştur..
   Sonra neredeyse tüm dünyayı dolaşır.. "Şirketokrasi" nin neden olduğu yıkımları, yerel halkların dramını, ünlü firmaların üçüncü dünya ülkelerinde hangi şartlarda üretimlerini yaptıklarını görür. Bu arada, "ikna edilemeyen" ve aslında çok sevdiği bazı liderlerin "esrarengiz" kazalar sonucu ölmelerine de tanık olur : 24 Mayıs 1981'de Ekvador Başkanı Jaime Roldos ve 31 Temmuz 1981'de Panama Başkanı Omar Torrijos.. Birbirine benzeyen iki uçak kazası !.. Havada infilak..
 

   Şirketokrasi adını verdiği küresel bir imparatorluk için çalışmakta olduğu iyice kafasına dank edince ve bu arada vicdanı da artık onu iyiden iyiye rahatsız etmeye başlayınca ; sayısız tehdit ve uyarılara rağmen işinden istifa eder ve yıllardır tuttuğu günlüklerini bir kitaba dökmeye karar verir. Aynı engellemeler ve baskılar devam eder ama ünlü olmayan, idealist ve çevreci bir yayıncı kabul eder kitabı basmayı ve ortaya bu, insanı ürküten, korkutan ve düşündüren kitap çıkar..
   Aslında o kadar ilginç ve hepsi de birbirinden önemli o kadar çok olay var ki ; buraya özet bile çıkarmak sayfalar sürer.. Örneğin işin ekonomik yönü.. Perkins'e göre ; A.B.D.'de iflasa açılan kapıyı tutan tek muhafız, Birleşik Devletler Darphanesi'nin dolar basma ve değerini belirleyerek kabul ettirme gücüdür.. Dünyanın doları standart para birimi olarak kabul etmeyi sürdürmesi son derece önemlidir ve hatta zorunluluktur !..
   Washington'ın doların egemenliğini savunma mücadelesindeki ilk müttefiki İsrail oldu. İsrail, 1967' deki savaş sonunda topraklarını dört katına çıkarttı ve bu da Arapları öfkelendirdi. Öfkeli Arap ülkeleri, İsrail kadar, Amerika'yı da suçluyordu.. Suudi Arabistan'ı petrol fiyatlarını yükseltmesi konusunda zorladılar ve OPEC'te etkisi olan Suudi kararı ile petrolün fiyatını % 70 artırdılar. A.B.D.'de benzin istasyonlarında kuyruklar uzarken ve yeni bir ekonomik krizden bahsedilirken, Nixon bir satranççı edasıyla yeni hamlesini yaptı : Kongre'den İsrail için 2,2 milyar dolarlık bir yardım kararı çıkarttı !.. O zamanlar pek az insan Washington'ın yaptığı hamlenin gerisindeki kurnazlığı ya da bunun, zayıflayan doları ayağa kaldırmaya yönelik bir kararlılıktan kaynaklandığını sezebildi.. Sonra devreye yine E.T'ler girdi. Görevleri iki yönlüydü ; A.B.D.'nin petrol için harcadığı milyarlarca doları, OPEC'in , Amerikan şirketleri üzerinden geçirmesini sağlamak.. Burada anahtar konumda olan Suudi Arabistan idi. Çünkü bütün diğer ülkelerden fazla petrole sahipti ve kraliyet ailesi son derece yozlaşmış, yolsuzluğa alabildiğine açık durumdaydı !...
   Sonuçta Suudi Kraliyet ailesi üç önemli koşulu kabul etti :
   1. Petro-dolarlarının büyükçe bir bölümünü A.B.D. devlet tahvillerine yatıracaklardı..
   2. A.B.D. Hazine Bakanlığı'nın, bu tahvillerin faizleri olarak gelecek trilyonlarca doları, Amerikan şirketlerinin Suudi Arabistan'ın modernleştirilmesi için görevlendirilmesinde kullanmasına izin vereceklerdi..
   3. Petrol fiyatlarını şirketokrasinin kabul edebileceği düzeyde tutacaklardı.
   Buna karşılık A.B.D'ye düşen görevse, Suudi ailesinin gücü elinde tutmayı sürdürmesini sağlamaktı...
   Doların egemenliği basit birkaç kalem hareketiyle tekrar kurulmuştu.. Para biriminin değer ölçeği olarak da altının yerini petrol aldı !...
   İşte dünyada dönüp duran ve bizim doğal olarak hiç haberimizin olmadığı olaylardan biri daha.. Ama bu "film"lerin baş aktörü nedense hep aynı.. Bir gerçek daha var, herkes gibi o da yaşlandı artık !..
   "Durup dururken neden canımı sıkayım !" diyecek olursanız, bu kitabı okumayın !..
    "Bu dünyayı bu hale nasıl getirdik ? "  diye merak ediyorsanız  - ki merak edin -
KESİNLİKLE OKUYUN !..
     Aşağıda, hala bozulmamış yerleri kalabilen Yağmur Ormanları'nda alınmış bir ses kaydı var. Eğer sıkılmazsanız, gözlerinizi kapayın ve on dakika içinde kendinizi oradaymış gibi hissedeceğinize bahse girerim ! Bizlere de böylesi bir güzelliğin sanayi, şirket çıkarları vs. için yok edilmemesi için dua etmek kalıyor !...

Hiç yorum yok:

Hürriyet

KAYNAK OLARAK KULLANDIĞIM KİTAPLAR..
-------------------------------------------------------
1.DEVLET-İ ALİYYE.I...HALİL İNALCIK 2.OSMANLILAR..HALİL İNALCIK
3.İMP.'UN EN UZUN YÜZYILI..İLBER ORTAYLI
4.SON İMP. OSMANLI..İLBER ORTAYLI
5.TARİHİN IŞIĞINDA..İLBER ORTAYLI
6.OSM. TOPLUMUNDA AİLE..İLBER ORTAYLI
7.OSM.'YI YENİDEN KEŞFETMEK..İ.ORTAYLI
8.BATILILAŞMA YOLUNDA..İLBER ORTAYLI
9.OSMANLI TARİHİ..A.DE LAMARTINE
10.OSMANLI..CAROLİNE FİNKEL
11.OSM.İMP.TARİHİ..NICOLEA JORGA
12,BÜYÜK TÜRK..NICOLEA JORGA
13.YENİLMEZ TÜRK...NICOLEA JORGA
14.TÜRKİYE TARİHİ..ED.SİNA AKŞİN
15.OSM.DÜNYASI VE İNSANLARI..GÜLGÜN ÜÇEL
16.OSMANLI ORDUSU..GÜLGÜN ÜÇEL-AYBET
17,BU MÜLKÜN SULTANLARI..NECDET SAKAOĞLU 18.YENİÇERİLER..REŞAT EKREM KOÇU
19.SON PADİŞAH..YILMAZ ÇETİNER
20.SORULARLA OSM. ..ERHAN AFYONCU
21. SOKOLLU ...RADOVAN SAMARCIC
22. OSM.İMP.TARİHİ...A.CEVDET PAŞA
23. OSM.GERÇEĞİ..ERDOĞAN AYDIN
24. FATİH VE FETİH..ERDOĞAN AYDIN
25.KADINLAR SALTANATI..A.REFİK ALTINAY
26.DOĞU'YA BAKIŞ..GERALD MACLEAN
27.AT SIRTINDA ANADOLU..FREDERIC BURNABY
28.ABDÜLMECİD..HIFZI TOPUZ
29.ŞAH SULTAN ..İSKENDER PALA
30.FLORANSA BÜYÜCÜSÜ..S.RUSHDIE
31.TARİHİMİZLE YÜZLEŞMEK..EMRE KONGAR
32.PARİS'TE BİR OSM.SEFİRİ..ŞEVKET RADO
33.TARİHİN SAKLANAN YÜZÜ..ÇETİN ALTAN
34.OSM.İMP.'DA SON 300 YIL..ALAIN PALMER
35.KONSTANTİNİYYE..PHİLİP MANSELL
36.TÜRKİYE'NİN SİYASİ İNTİHARI..CENGİZ ÖZAKINCI
37.BU VATAN BÖYLE KURTULDU..EROL MÜTERCİMLER
38.16.YÜZYILDA İSTANBUL..METİN AND
39. ERKEN MODERN OSMANLILAR.. VIRGINIA H. AKSAN-DANIEL GOFFMAN
40."POPÜLER TARİH" VE "NTV TARİH " DERGİLERİ
41.İKİNCİ ADAM..Ş.SÜREYYA AYDEMİR
42.HAYAT..AYŞE KULİN
43.DEVRİM VE DEMOKRASİ..NUMAN ESİN
44.BİR NUMARALI TANIK..KURTUL ALTUĞ
45.İHTİLALİN MANTIĞI..Ş.S.AYDEMİR
46.KUTSAL İSYAN...HASAN İZZETTİN DİNAMO
47.KUTSAL BARIŞ...HASAN İZZETTİN DİNAMO
48.ÇÖL KRALİÇESİ...JANET WALLACH
49.YÖNETMENLER,FİLMLER,ÜLKELER..A.DORSAY
50.AY HIRSIZI...SUNAY AKIN
51.ONLAR HEP ORADAYDI...SUNAY AKIN
52.KULE CANBAZI...SUNAY AKIN
53.LÜZUMSUZ BİLGİLER ANSİKLOPEDİSİ..TAMER KORUGAN
54.PRENS..NİCCOLO MACHİAVELLİ
55.İSTANBUL'DA BİR ZÜRAFA..SUNAY AKIN
56.KIZ KULESİNDEKİ KIZILDERİLİ..S.AKIN
57.AH BEYOĞLU,VAH BEYOĞLU..SALAH BİRSEL
58.İSTANBUL-PARİS..SALAH BİRSEL
59.YAVUZ'UN KÜPESİ..ERHAN AFYONCU
60.OSMANLI PADİŞAHLARININ HAYAT HİKAYELERİ...YILMAZ ÖZTUNA
61.BİZİM DİPLOMATLAR..BİLAL N.ŞİMŞİR
62.KİM VAR İMİŞ BİZ BURADA YOĞ İKEN..CEMAL KAFADAR
63.RÜZGARIN GÖLGESİ..CARLOS RUIZ ZAFON
64.MELEĞİN OYUNU..CARLOS RUIZ ZAFON
65.ORTA DOĞU..TAYYAR ARI
66.ABD-ORTA DOĞU-TÜRKİYE..HALUK GERGER
67.ORTA DOĞU.. BERNARD LEWIS
68.ON BİR CUMHURBAŞKANI ON BİR ÖYKÜ.. CÜNEYT ARCAYÜREK
69.ÖFKELİ YILLAR...ALTAN ÖYMEN
70.ATATÜRK'TEN SONRA BUGÜNLERE NASIL GELDİK ?..CÜNEYT ARCAYÜREK
71.ÇANKAYA...CÜNEYT ARCAYÜREK
72.DEMOKRASİNİN İLK YILLARI..C.ARCAYÜREK
73.YENİ İKTİDAR,YENİ DÖNEM..C.ARCAYÜREK
74.BİR İKTİDAR,BİR İHTİLAL..C.ARCAYÜREK
75.NEREDEYSE BİR BALİNA..STEVE JONES
76.MOSSAD GİZLİ TARİHİ...GORDON THOMAS
77.BARIŞA SON VEREN BARIŞ...DAVID FROMKIN
78.SULARIN GETİRDİĞİ PADİŞAH..CAHİT ÜLKÜ
79.TANK SESİYLE UYANMAK..HASAN CEMAL
80.BİR MANİNİZ YOKSA.. ...AYFER TUNÇ
81.ALATURKAFRANKA..ERCAN ÇİTLİOĞLU
82.SUÇUMUZ MÜKEMMEL OLMAK..S.DUMAN
83.DARBE...STEPHEN KINZER
84.ÖZAL HİKAYESİ..HASAN CEMAL
85.TURGUT NEREDEN KOŞUYOR ? ..E.ÇÖLAŞAN
86.YEDİ TEPE ANADOLU...ALİ CANİP OLGUNLU
87."K", "DERBEDER BİR KAHİN"...CANSU YILMAZÇELİK
88.LATİFE HANIM...İPEK ÇALIŞLAR
89."K",YIKIK BİR SARAYDIR DÜNYA..PERİHAN ÖZCAN
90.BEYAZ PERDEDE KIRMIZI FİLMLER.. ATİLLA DORSAY
91.TEK ADAM..Ş.SÜREYYA AYDEMİR
92.DAHİLER VE AŞKLARI...ÖZCAN ERDOĞAN
93.HAYATIM KİTAP..YAŞAR AKSOY
94.BOĞAZİÇİ ŞINGIR MINGIR..SALAH BİRSEL
95.BİR EKONOMİK TETİKÇİNİN İTİRAFLARI...JOHN PERKİNS
96.CUMHURİYET TARİHİ YALANLARI 1. VE 2. CİLT...SİNAN MEYDAN
97. KOMPLO TEORİLERİ..EROL MÜTERCİMLER
98.ÖNCE KADINLAR VE ÇOCUKLAR..SUNAY AKIN
99.BİR ÇİFT AYAKKABI..SUNAY AKIN
100. BENİM CUMHURİYET'İM..EMİNE UŞAKLIGİL
101.DARAĞACINDA ÜÇ FİDAN..NİHAT BEHRAM
102.NEREYE..CAN DÜNDAR
103.İSTANBUL'DAN SAYFALAR..İLBER ORTAYLI
104.BİZİM İZMİRİMİZ..MELİH GÜRSOY
105.GİZLENEN TARİH..BRİAN HAUGHTON
106.BERGAMA DÜŞLERİMİN ŞEHRİ,İZMİR SEVDAM..SELAHATTİN TURAL
107.GÖLGEDEKİLER..CAN DÜNDAR
108.KIRMIZI BİSİKLET..CAN DÜNDAR
109.YAKAMDAKİ YÜZLER..CAN DÜNDAR
110.GEÇMİŞ AYRINTIDA SAKLIDIR..CEMİL KOÇAK