Sayfalar

147 ) UÇTU UÇTU, ENVER PAŞA UÇTU !..   Mustafa Kemal Paşa'nın Anadolu'da çoban ateşleriyle başlattığı direniş tüm ülkeye yayılırken, Berlin'de bulunan Enver Paşa da, Türklere destek olan Rusya'ya gitmeye karar verir. Kara ve deniz yolunu kullanarak Moskova'ya ulaşmak hem uzun hem de tehlikeli olduğundan, geriye kalan tek çare, Almanya'dan bir uçakla havalanmaktır..
   Almanya'da bir uçak bulmak zor olmaz. Asıl sorun, uçağın ne amaçla satın alındığının duyulmaması, sınıra nakli sırasında dikkat çekmemesidir. Bir uçağın Rusya'ya doğru uçmak üzere hazırlandığını savaş galibi ülkeler duyarsa, Alman hükumetinin buna izin vermeyeceği haberi Enver Paşa ve arkadaşlarına el altından iletilir.
   Enver Paşa ve Doktor Bahattin Şakir Bey, Berlin'den trenle sınıra yakın bir yerde uçuşa hazır bekleyen uçağın yanına giderler. Pilotla buluşan iki yolcu, ertesi sabah erkenden, yanlarında taşıdıkları birer küçük bavulla birlikte havalanırlar. Berlin'deki Bolşevik merkezi, uçuş hakkında Moskova'ya bilgi verdiğinden, Enver Paşa ve arkadaşının tüm korkusu Rus sınırına kadardır. Geçecekleri Letonya ve Estonya, işgal altında olduklarından, uçak bu topraklar üstündeyken, haliyle iki maceraperestin yürekleri ağızlarındadır. Görülmemek için yüksek irtifadan uçan pilot, bulutlardan dolayı yönünü bulmada zorlanınca alçalmaya başlar. O an, Enver Paşa ve arkadaşı, top atışıyla vurulma korkusu yaşarlar. Fakat bu korkuyu bir süre sonra atlatırlar, çünkü uçağın motoru aniden durur !..
   Kovno kenti yakınlarına düşen uçak param parça olur. Enver Paşa ve doktor, kendilerine geldiklerinde, baygın olan pilotu da enkazdan çıkartırlar. Koşan kalabalığı görünce, Enver Paşa, telaşlanmaması, sakin olması konusunda uyarır arkadaşını. Etraflarını çeviren askerler tarafından esir alınan yolcular, Kovno'daki pis bir otelin, basık tavanlı küçük bir odasına hapsedilirler. O gün, Kovno'daki işgal gücü askerlerine Bolşevikleri taşıyan bir uçağın Berlin'den havalanarak Rusya'ya geçeceği haberi ulaşmıştır. Kenti elinde tutan İtilaf devletleri askerlerinin gördüğü tek uçak Enver Paşa'nın bulunduğu uçak olduğundan, yolcuların fotoğrafları çekilerek kimlik tespiti için Paris ve Londra'ya gönderilir..
   Birkaç gün sonra, İtilaf Devletlerinin Kovno'daki komutanı, Enver Paşa ve Şakir Beyin Bolşevik olmadığına inanarak, yanıt gelene kadar gündüz kentte dolaşmalarına izin verir. Enver Paşa bu durumu, kaçmaları yönünde bir umut kapısı olarak görür. Çekilen fotoğrafından gerçek kimliği ortaya çıktığında, tutuklanması sürpriz olmayacaktır. Bu yüzden, kentte dolaşırlarken, kaçış planı gereği, yanlarına verilen askerin gönlünü çikolata ve konyak gibi hediyelerle kazanmaya çalışırlar. Enver Paşa, kentin yakınlarında bir Alman uçak karargahının olduğunu öğrenmiştir. Planı, bir şekilde kendilerine eşlik eden askeri kandırıp, kent dışına çıkmaktır. Aradan geçen bir hafta içinde Enver Paşa, Kovno sokaklarında bir Alman pilota rastlar. Pilotu yardım etmeye razı eden Enver Paşa'nın planı şöyledir : Bir gün, mümkün olduğu kadar kentin dış mahallelerinde gezintiye çıkacaklar ; o sırada, Alman pilot, uçağıyla yakınlardaki bir düzlüğe düştü izlenimi vererek konacak. Uçağın yanına kalabalıkla birlikte Enver Paşa, Şakir Bey ve yanlarındaki asker de koşacak. Sonrası, uçağa binip kaçmak..
   Her şey planlandığı gibi olur. Enver Paşa ve Şakir Bey, düştü sanılan uçağa doğru koşarlarken, asker de arkalarından yalpalayarak onları takip etme uğraşındadır. Çünkü, Enver Paşa askere gün boyu konyak ısmarlamış ve afyon ruhu damlattığı çikolatalardan yedirmiştir !.. Uçağın yanına gelen insanlar pervanesinin döndüğünü ve her yerinin sapasağlam olduğunu görünce şaşırırlar. Asıl şaşkınlığı yaşayacak olan ise zavallı sarhoş askerdir. Pilot, uçağın makineli tüfeğini kendisine doğrultarak bağırır : "Ellerini yukarı kaldır !."
   Tam da o gün, Avrupa gazetelerinde Enver Paşa'nın Rusya'ya giderken Kovno'da yakalandığı haberleri çıkmıştır. Çekilen fotoğraflardan Enver Paşa'nın kimliği tespit edilmiş olsa da, bir mucize eseri kaçmayı başarmıştır.
.

   Berlin'e dönen Enver Paşa, bir kez daha uçakla Moskova'ya uçmanın yolunu aramaya koyulur. Bulur da !.. 1920 yılının yılbaşı gecesinden bir gün önce, herkes kutlama sarhoşluğu içindeyken uçacaktır. Enver Paşa ve Doktor Bahattin Şakir Bey'in bindiği uçak Almanya sınırına gelmeden, havadayken arızalanır ve hızla irtifa kaybederek yere çakılır. Uçağın düştüğü yere yakın bir köye ulaşmayı başaran iki kafadar, burada birkaç gün kaldıktan ve yaralarını tedavi ettikten sonra bir kez daha Berlin'e geri dönerler !
   Enver Paşa, Moskova'ya uçakla gitmek konusunda ısrar etti mi dersiniz ? Evet !.. Ama bu kez uçağın sağlamlığını denemek için tecrübe uçuşları yapmasını isteyecek ve de haklı çıkacaktır : Uçak, bu uçuşlardan birinde düşerek parçalanacaktır..
   Dördüncü denemede iki kafadara biri daha katılmıştır : Berlin'e gelen Cemal Paşa !.. Enver Paşa, uçuş denemelerini başarıyla yapan uçağa binme kararı vererek yeniden Moskova'ya doğru havalanır. Havadayken, yaşadığı düşüşlerin etkisinden olsa gerek, Enver Paşa motorların sesini beğenmediğini söyleyerek pilottan geri dönmesini ister. Oysa pilot, geri dönse de, motorların uçuşa engel olmayacağını, küçük bir bakımdan sonra yeniden havalanabileceklerini söyler. Birkaç gün sonra, Enver Paşa, Moskova'ya uçakla gitmek için beşinci kez yola koyulur !..
   Berlin'den havalanalı bir saat olmuştur ki, motorlarından biri duran uçak yalpalayan bir uçurtma gibi düşmeye başlar ! Pilot, uçağı yere bin bir zorlukla indirmeyi başarsa da, parçalanmasına engel olamaz. Enver Paşa bir kez daha düşmüştür !..
   
   

   Doktor Bahattin Şakir Bey pes etmiştir !.. Cemal Bey'le birlikte, Rus esirleri kafilesine katılarak Moskova'ya gitmeye karar vererek yola koyulurlar.. Enver Paşa ise kararlıdır : Moskova'ya uçarak gidecektir !. Bu defa, içine bir yolcu alabilecek bir uçakla havalanır. Havada arızalanan uçak pilotun gayretiyle Danzig'e iner. Enver Paşa uçağı bir an önce tamir etmesi için pilota dil döker. İngilizlerin işgali altında olan Danzig'de yakalanması her şeyin sonu demektir. Bu sefer şans kendisine güler ve kısa sürede onarılan uçak yeniden havalanır. Uçuş esnasında bir kez daha arızalanan uçak Königsburg kenti yakınlarına iner. Tekrar tamir edilir ve tekrar havalanır. Bir süre sonra benzin almak üzere Estonya'ya inerler. Burası Bolşeviklerin elindedir ama şanssızlık burada da yakasını bırakmaz ; onu Almanya'ya kaçan bir Alman kontu sanarak tutuklarlar ve Reval kentinde hapse atarlar. Bu bölgedeki Alman kontları kaçmak isterken yakalanmakta ve mahkemelerde idama mahkum edilmektedirler. Daha da kötüsü, Estonya'daki çiftliklerden birinde çalışan bir köylü Enver Paşa'yı görünce şöyle diyecektir : "Ben bu Alman Kontunu tanıyorum. Çiftliğin sahibi idi. Onun yanında çalışırken bir gün bana tokat atmıştı !"
   Enver Paşa yanına para almadığı için, hapiste her öğün önüne konulan taze fasulyeyi yemek zorundadır. Parası olan tutuklular dışarıdan yemek getirtebilirlerken, Enver Paşa her gün fasulye ile karnını doyurmak zorundadır. Haşlanmış fasulye yemekten rahatsızlandığı için, para kazanmak amacıyla, Bolşeviklerin portrelerini yapmaya başlar. Kazandığı paralarla sağlığı da düzelmeye başlar. Ünü kulaktan kulağa yayılan Enver Paşa'dan hapishane müdürü de resmini yapmasını ister. Enver Paşa ve yaptığı resim karşılığında para almadığı müdür dost olurlar. Öyle ki, bir dönemin anlı şanlı harbiye nazırı, müdürün evine gitmekte, birlikte yemek yemekte ve ailenin resmini yapmaktadır.
   Aradan geçen üç aydan sonra Almanya ve Estonya arasında imzalanan barış antlaşması imdada yetişir. Enver Paşa, "esir Alman kontu" sıfatıyla, trenle Berlin'e geri döner !..
   Bu arada, Doktor Bahattin Şakir Bey ve Cemal Paşa çoktan Moskova'ya ulaşmışlardır !.. Enver Paşa da sonunda Rusya'ya geçmeyi başarır ; elbette kara yoluyla !...
      

Hiç yorum yok:

Hürriyet

KAYNAK OLARAK KULLANDIĞIM KİTAPLAR..
-------------------------------------------------------
1.DEVLET-İ ALİYYE.I...HALİL İNALCIK 2.OSMANLILAR..HALİL İNALCIK
3.İMP.'UN EN UZUN YÜZYILI..İLBER ORTAYLI
4.SON İMP. OSMANLI..İLBER ORTAYLI
5.TARİHİN IŞIĞINDA..İLBER ORTAYLI
6.OSM. TOPLUMUNDA AİLE..İLBER ORTAYLI
7.OSM.'YI YENİDEN KEŞFETMEK..İ.ORTAYLI
8.BATILILAŞMA YOLUNDA..İLBER ORTAYLI
9.OSMANLI TARİHİ..A.DE LAMARTINE
10.OSMANLI..CAROLİNE FİNKEL
11.OSM.İMP.TARİHİ..NICOLEA JORGA
12,BÜYÜK TÜRK..NICOLEA JORGA
13.YENİLMEZ TÜRK...NICOLEA JORGA
14.TÜRKİYE TARİHİ..ED.SİNA AKŞİN
15.OSM.DÜNYASI VE İNSANLARI..GÜLGÜN ÜÇEL
16.OSMANLI ORDUSU..GÜLGÜN ÜÇEL-AYBET
17,BU MÜLKÜN SULTANLARI..NECDET SAKAOĞLU 18.YENİÇERİLER..REŞAT EKREM KOÇU
19.SON PADİŞAH..YILMAZ ÇETİNER
20.SORULARLA OSM. ..ERHAN AFYONCU
21. SOKOLLU ...RADOVAN SAMARCIC
22. OSM.İMP.TARİHİ...A.CEVDET PAŞA
23. OSM.GERÇEĞİ..ERDOĞAN AYDIN
24. FATİH VE FETİH..ERDOĞAN AYDIN
25.KADINLAR SALTANATI..A.REFİK ALTINAY
26.DOĞU'YA BAKIŞ..GERALD MACLEAN
27.AT SIRTINDA ANADOLU..FREDERIC BURNABY
28.ABDÜLMECİD..HIFZI TOPUZ
29.ŞAH SULTAN ..İSKENDER PALA
30.FLORANSA BÜYÜCÜSÜ..S.RUSHDIE
31.TARİHİMİZLE YÜZLEŞMEK..EMRE KONGAR
32.PARİS'TE BİR OSM.SEFİRİ..ŞEVKET RADO
33.TARİHİN SAKLANAN YÜZÜ..ÇETİN ALTAN
34.OSM.İMP.'DA SON 300 YIL..ALAIN PALMER
35.KONSTANTİNİYYE..PHİLİP MANSELL
36.TÜRKİYE'NİN SİYASİ İNTİHARI..CENGİZ ÖZAKINCI
37.BU VATAN BÖYLE KURTULDU..EROL MÜTERCİMLER
38.16.YÜZYILDA İSTANBUL..METİN AND
39. ERKEN MODERN OSMANLILAR.. VIRGINIA H. AKSAN-DANIEL GOFFMAN
40."POPÜLER TARİH" VE "NTV TARİH " DERGİLERİ
41.İKİNCİ ADAM..Ş.SÜREYYA AYDEMİR
42.HAYAT..AYŞE KULİN
43.DEVRİM VE DEMOKRASİ..NUMAN ESİN
44.BİR NUMARALI TANIK..KURTUL ALTUĞ
45.İHTİLALİN MANTIĞI..Ş.S.AYDEMİR
46.KUTSAL İSYAN...HASAN İZZETTİN DİNAMO
47.KUTSAL BARIŞ...HASAN İZZETTİN DİNAMO
48.ÇÖL KRALİÇESİ...JANET WALLACH
49.YÖNETMENLER,FİLMLER,ÜLKELER..A.DORSAY
50.AY HIRSIZI...SUNAY AKIN
51.ONLAR HEP ORADAYDI...SUNAY AKIN
52.KULE CANBAZI...SUNAY AKIN
53.LÜZUMSUZ BİLGİLER ANSİKLOPEDİSİ..TAMER KORUGAN
54.PRENS..NİCCOLO MACHİAVELLİ
55.İSTANBUL'DA BİR ZÜRAFA..SUNAY AKIN
56.KIZ KULESİNDEKİ KIZILDERİLİ..S.AKIN
57.AH BEYOĞLU,VAH BEYOĞLU..SALAH BİRSEL
58.İSTANBUL-PARİS..SALAH BİRSEL
59.YAVUZ'UN KÜPESİ..ERHAN AFYONCU
60.OSMANLI PADİŞAHLARININ HAYAT HİKAYELERİ...YILMAZ ÖZTUNA
61.BİZİM DİPLOMATLAR..BİLAL N.ŞİMŞİR
62.KİM VAR İMİŞ BİZ BURADA YOĞ İKEN..CEMAL KAFADAR
63.RÜZGARIN GÖLGESİ..CARLOS RUIZ ZAFON
64.MELEĞİN OYUNU..CARLOS RUIZ ZAFON
65.ORTA DOĞU..TAYYAR ARI
66.ABD-ORTA DOĞU-TÜRKİYE..HALUK GERGER
67.ORTA DOĞU.. BERNARD LEWIS
68.ON BİR CUMHURBAŞKANI ON BİR ÖYKÜ.. CÜNEYT ARCAYÜREK
69.ÖFKELİ YILLAR...ALTAN ÖYMEN
70.ATATÜRK'TEN SONRA BUGÜNLERE NASIL GELDİK ?..CÜNEYT ARCAYÜREK
71.ÇANKAYA...CÜNEYT ARCAYÜREK
72.DEMOKRASİNİN İLK YILLARI..C.ARCAYÜREK
73.YENİ İKTİDAR,YENİ DÖNEM..C.ARCAYÜREK
74.BİR İKTİDAR,BİR İHTİLAL..C.ARCAYÜREK
75.NEREDEYSE BİR BALİNA..STEVE JONES
76.MOSSAD GİZLİ TARİHİ...GORDON THOMAS
77.BARIŞA SON VEREN BARIŞ...DAVID FROMKIN
78.SULARIN GETİRDİĞİ PADİŞAH..CAHİT ÜLKÜ
79.TANK SESİYLE UYANMAK..HASAN CEMAL
80.BİR MANİNİZ YOKSA.. ...AYFER TUNÇ
81.ALATURKAFRANKA..ERCAN ÇİTLİOĞLU
82.SUÇUMUZ MÜKEMMEL OLMAK..S.DUMAN
83.DARBE...STEPHEN KINZER
84.ÖZAL HİKAYESİ..HASAN CEMAL
85.TURGUT NEREDEN KOŞUYOR ? ..E.ÇÖLAŞAN
86.YEDİ TEPE ANADOLU...ALİ CANİP OLGUNLU
87."K", "DERBEDER BİR KAHİN"...CANSU YILMAZÇELİK
88.LATİFE HANIM...İPEK ÇALIŞLAR
89."K",YIKIK BİR SARAYDIR DÜNYA..PERİHAN ÖZCAN
90.BEYAZ PERDEDE KIRMIZI FİLMLER.. ATİLLA DORSAY
91.TEK ADAM..Ş.SÜREYYA AYDEMİR
92.DAHİLER VE AŞKLARI...ÖZCAN ERDOĞAN
93.HAYATIM KİTAP..YAŞAR AKSOY
94.BOĞAZİÇİ ŞINGIR MINGIR..SALAH BİRSEL
95.BİR EKONOMİK TETİKÇİNİN İTİRAFLARI...JOHN PERKİNS
96.CUMHURİYET TARİHİ YALANLARI 1. VE 2. CİLT...SİNAN MEYDAN
97. KOMPLO TEORİLERİ..EROL MÜTERCİMLER
98.ÖNCE KADINLAR VE ÇOCUKLAR..SUNAY AKIN
99.BİR ÇİFT AYAKKABI..SUNAY AKIN
100. BENİM CUMHURİYET'İM..EMİNE UŞAKLIGİL
101.DARAĞACINDA ÜÇ FİDAN..NİHAT BEHRAM
102.NEREYE..CAN DÜNDAR
103.İSTANBUL'DAN SAYFALAR..İLBER ORTAYLI
104.BİZİM İZMİRİMİZ..MELİH GÜRSOY
105.GİZLENEN TARİH..BRİAN HAUGHTON
106.BERGAMA DÜŞLERİMİN ŞEHRİ,İZMİR SEVDAM..SELAHATTİN TURAL
107.GÖLGEDEKİLER..CAN DÜNDAR
108.KIRMIZI BİSİKLET..CAN DÜNDAR
109.YAKAMDAKİ YÜZLER..CAN DÜNDAR
110.GEÇMİŞ AYRINTIDA SAKLIDIR..CEMİL KOÇAK