Sayfalar

172 ) KADERİN BİR OYUNU !..

    

   Lordun arabası bir köy evinin önünde durur. Atların koşarken çıkardığı sesi önceden duyan çiftçi Fleming, kapının önündedir. Arabadan inen Lord, Fleming'e doğru yaklaşır : "Oğlumun hayatını kurtardın. Sen olmasaydın yaşamıyor olacaktı. Sana borcumu ödemeliyim" der. Çiftçi Fleming, kendisinin yerinde kim olsa aynı şeyi yapacağını söyler.
   Tarlada çalıştığı bir gün, yakındaki bataklıktan bir ses duymuş ve koştuğunda beline kadar çamura gömülmüş bir çocuk görmüştü. Hiç düşünmeden bataklığa girmiş ve bin bir zorlukla da olsa çocuğu kurtarmıştı. İşte, karşısında duran, o çocuğun babasıdır. Fleming, insanlık görevini yaptığını ve bunun karşılığında maddi bir şeyi asla kabul etmeyeceğini söyler..
   Tüm bunlar konuşulurken, çiftçinin yanında duran çocuğa doğru kayar lordun gözleri. Çelimsiz çocuk, evlerinin önünde o güne kadar görmediği at arabasına ve lordun kıyafetine bakmaktadır hayranlıkla..Lord Randolph, masraflarını karşılamak üzere Fleming'in çocuğunu, hayatını kurtardığı kendi oğlunun okuluna göndermeyi teklif eder.
   Ülkenin en iyi okullarında okuyan çocuk doktor olur ve adını 1928 yılında penisilini bulan Alexander Fleming  yazdırır bilim tarihine !.
.

   Çiftçi Fleming'in bataklıktan kurtardığı çocuk, ağır bir zatürreye yakalanır büyüdüğünde. Bir kez daha Azrail' in gölgesi altındadır. Bu kez Alexander Fleming yetişir imdadına ve penisilin sayesinde ölümden kurtulur.. Çiftçi Fleming, lordun oğlunu o gün kurtarmasaydı, kendi oğlu ünlü bir bilim adamı olmaya giden eğitim yolunu yürüyemeyecekti... Ve o yolun sonunda, lordun oğlu ölümün karşısında ikinci kez galip gelmeyi başaramayacaktı !.. Lordun oğlu Winston Churchill idi !..
 
   İlk kez 1900'de parlamentoya seçilen Churchill, Muhafazakar Parti üyesiydi. O dönemde kullanılan terimle Unionist, Muhafazakar, ya da daha eski deyimle "Tory" idi. Ancak 1904'de, çok sert geçen bir serbest ticaret tartışmasında, parlamento salonunda karşıya geçerek Liberallere katılmıştı.
   Churchill'e, politik dönek olarak, iki partinin de güveni yoktu. Sosyal ve ekonomik konularda Liberal eğilimli olmakla birlikte, dış politika ve savunma konularında muhafazakar görüşteydi. Churchill, doğası gereği saldırgan olması yüzünden Liberal Parti'nin idealist barışçılık eğilimine de fazla bir sempati duymuyordu.Savaş dehasını İngiltere'nin en büyük generali olan atası Marlborough Dükü'nden almıştı ; üniversite yerine askeri akademide eğitim görmüş ; subay olarak aktif görevlerde bulunmuştu ve askerlik mesleğine hayrandı..
   Churchill Birinci Dünya Savaşı'nın başında kısa bir süre, İngiltere'nin ulusal kahramanı oldu. Kabinenin izin vermemesine rağmen, barışın son günlerinde, kişisel inisiyatifiyle, donanmayı seferber etmiş ve ani bir Alman saldırısına karşı korunaklı olan Scapa Flow'a göndermişti. Davranışı yasalara uymuyordu ama olaylar onu haklı çıkardı ve İngiltere'de herkes tarafından alkışlandı.
   İngiltere'nin savaşa girmesini izleyen günlerde Churchill'in en şiddetli politik düşmanları bile kendisine mektuplar yazıp hayranlıklarını bildirdiler. Yaşamanın geri kalan bölümünde en çok gurur duyduğu şey, savaş başladığında donanmayı hazır bulundurması olmuştur.
   O dönemde Kraliyet Donanması adına, parası ödenmiş, Osmanlı savaş gemilerine el koyması da aynı derece takdir toplamıştı. 12 Ağustos 1914 tarihli "Tatler"de Churchill'in, karısıyla çekilmiş fotoğrafının üstündeki başlık şöyleydi : "BRAVO WİNSTON ! Acil Seferberlik ve İki Yabancı Dretnotun Satın Alınması, Gayretin ve Aklın İçin Çok Şey Söylüyor."..
   Savaş gemileri, "Reşadiye" ile biraz daha büyük olan "Sultan I. Osman"dı. Her ikisi de İngiliz tersanelerinde yapılmıştı ve çok güçlüydüler. Churchill bu gemilerin Osmanlı İmparatorluğu için büyük önemini biliyordu. Fakat Krallık Donanmasının Almanya üzerinde sadece yedi dretnotluk bir üstünlüğü vardı. Türkler için inşa edilmiş bu iki dretnot İngiltere'ye büyük bir güç sağlayacaktı. Aynı şekilde bunların Almanya'nın ya da müttefiklerinin eline geçmesi, bu defa dengeyi İngiltere aleyhine bozacaktı..
   Savaşın başlamasından önceki hafta, yabancı gemilere el konulması sorunu ilk kez 28 Temmuz 1914 Salı günü, Churchill'in, Üçüncü Deniz Lordu Sir Archibald Moore'a sorduğu şu soruyla başlamıştı : "İngiliz tersanelerinde tamamlanmak üzere olan iki Türk savaş gemisine el konulmasında ve mali konular üzerinde ne tür idari girişimler yapılabileceğine ilişkin ayrıntılı planlar hazırlayın."
   Amiral Moore konuyu inceledi ve Türk gemilerine el konulmasını haklı çıkarabilecek idari ya da hukuki bir çerçeve bulamadı. Dışişleri Bakanlığı'nın hukuk danışmanlarından biri kendisine böyle bir hareketin daha önce benzeri olmadığını söylemişti. Avukat, bakanlığın gerçekten gemiye gereksinimi varsa, Osmanlı hükumetini bunları satmak için ikna etmeye çalışmasını salık vermişti..
   Türkler Churchill'in aklından geçenlerden kuşkulu olmalı ki, İngiltere Dışişleri Bakanlığı, 29 Temmuz'da Deniz Kuvvetleri Bakanlığı'na "Sultan I. Osman"ın yakıt ikmali yaptığını ve yapımı tamamlanmamış olsa bile İstanbul'a dönmesinin emredildiğini bildirdi. Churchill, iki yapımcı şirkete, gemilerin her ikisinin de hareketlerini hemen önlemelerini emretti. Ayrıca İngiliz güvenlik güçlerine, Türk denizcilerinin gemilere binmesine ve Osmanlı bayrağı çekmesine engel olma emrini vermişti. Çünkü yürürlükte olan uluslararası yasalara göre, bu durumda gemiler Osmanlı toprağı sayılıyordu..
   Kabine 31 Temmuz'da Churchill'in, iki Türk gemisini almasını benimsedi. İngiliz denizcileri "Sultan I. Osman" a çıktılar. Osmanlı büyükelçisi Dışişleri'ne giderek açıklama istedi, ancak kendisine savaş gemisine sadece bir süre için el konulduğu söylendi..
   Deniz Kuvvetleri 3 Ağustos'ta, "Sultan I.Osman"ın Krallık Donanması'na hemen katılması için Armstrong şirketiyle konuşmalara başladı. Dışişleri Bakanlığı o akşam İstanbul'daki İngiltere Büyükelçiliği ile temasa geçerek Osmanlı hükumetine İngiltere'nin gemiyi satın almak istediğinin bildirilmesi talimatını verdi. Sir Edward Grey ertesi gün İstanbul'a bir telgraf daha çekerek Osmanlı hükumetinin İngiltere'nin durumunu anlayacağından emin olduğunu ve "Türkiye'nin mali ve diğer kayıplarının gerekli önemle ele alınacağını" bildirdi..
   Özetle ; çiftçi baba Fleming'in hayatını kurtardığı çocuk, çiftçinin oğlunun iyi bir eğitim alıp milyonlarca insanın hayatını kurtaracak penisilini bulmasını sağlamıştı. Oğul Fleming'in bulduğu penisilin sayesinde hayatı bir kez daha kurtulan Churchill ise, aldığı kararlarla Osmanlı'yı Almanya ile ittifaka zorlayarak içinde İngilizler ve Anzac askerlerinin de olduğu binlerce kişinin Çanakkale'de yaşamlarını kaybetmesine neden olmuştu !..
     
     

Hiç yorum yok:

Hürriyet

KAYNAK OLARAK KULLANDIĞIM KİTAPLAR..
-------------------------------------------------------
1.DEVLET-İ ALİYYE.I...HALİL İNALCIK 2.OSMANLILAR..HALİL İNALCIK
3.İMP.'UN EN UZUN YÜZYILI..İLBER ORTAYLI
4.SON İMP. OSMANLI..İLBER ORTAYLI
5.TARİHİN IŞIĞINDA..İLBER ORTAYLI
6.OSM. TOPLUMUNDA AİLE..İLBER ORTAYLI
7.OSM.'YI YENİDEN KEŞFETMEK..İ.ORTAYLI
8.BATILILAŞMA YOLUNDA..İLBER ORTAYLI
9.OSMANLI TARİHİ..A.DE LAMARTINE
10.OSMANLI..CAROLİNE FİNKEL
11.OSM.İMP.TARİHİ..NICOLEA JORGA
12,BÜYÜK TÜRK..NICOLEA JORGA
13.YENİLMEZ TÜRK...NICOLEA JORGA
14.TÜRKİYE TARİHİ..ED.SİNA AKŞİN
15.OSM.DÜNYASI VE İNSANLARI..GÜLGÜN ÜÇEL
16.OSMANLI ORDUSU..GÜLGÜN ÜÇEL-AYBET
17,BU MÜLKÜN SULTANLARI..NECDET SAKAOĞLU 18.YENİÇERİLER..REŞAT EKREM KOÇU
19.SON PADİŞAH..YILMAZ ÇETİNER
20.SORULARLA OSM. ..ERHAN AFYONCU
21. SOKOLLU ...RADOVAN SAMARCIC
22. OSM.İMP.TARİHİ...A.CEVDET PAŞA
23. OSM.GERÇEĞİ..ERDOĞAN AYDIN
24. FATİH VE FETİH..ERDOĞAN AYDIN
25.KADINLAR SALTANATI..A.REFİK ALTINAY
26.DOĞU'YA BAKIŞ..GERALD MACLEAN
27.AT SIRTINDA ANADOLU..FREDERIC BURNABY
28.ABDÜLMECİD..HIFZI TOPUZ
29.ŞAH SULTAN ..İSKENDER PALA
30.FLORANSA BÜYÜCÜSÜ..S.RUSHDIE
31.TARİHİMİZLE YÜZLEŞMEK..EMRE KONGAR
32.PARİS'TE BİR OSM.SEFİRİ..ŞEVKET RADO
33.TARİHİN SAKLANAN YÜZÜ..ÇETİN ALTAN
34.OSM.İMP.'DA SON 300 YIL..ALAIN PALMER
35.KONSTANTİNİYYE..PHİLİP MANSELL
36.TÜRKİYE'NİN SİYASİ İNTİHARI..CENGİZ ÖZAKINCI
37.BU VATAN BÖYLE KURTULDU..EROL MÜTERCİMLER
38.16.YÜZYILDA İSTANBUL..METİN AND
39. ERKEN MODERN OSMANLILAR.. VIRGINIA H. AKSAN-DANIEL GOFFMAN
40."POPÜLER TARİH" VE "NTV TARİH " DERGİLERİ
41.İKİNCİ ADAM..Ş.SÜREYYA AYDEMİR
42.HAYAT..AYŞE KULİN
43.DEVRİM VE DEMOKRASİ..NUMAN ESİN
44.BİR NUMARALI TANIK..KURTUL ALTUĞ
45.İHTİLALİN MANTIĞI..Ş.S.AYDEMİR
46.KUTSAL İSYAN...HASAN İZZETTİN DİNAMO
47.KUTSAL BARIŞ...HASAN İZZETTİN DİNAMO
48.ÇÖL KRALİÇESİ...JANET WALLACH
49.YÖNETMENLER,FİLMLER,ÜLKELER..A.DORSAY
50.AY HIRSIZI...SUNAY AKIN
51.ONLAR HEP ORADAYDI...SUNAY AKIN
52.KULE CANBAZI...SUNAY AKIN
53.LÜZUMSUZ BİLGİLER ANSİKLOPEDİSİ..TAMER KORUGAN
54.PRENS..NİCCOLO MACHİAVELLİ
55.İSTANBUL'DA BİR ZÜRAFA..SUNAY AKIN
56.KIZ KULESİNDEKİ KIZILDERİLİ..S.AKIN
57.AH BEYOĞLU,VAH BEYOĞLU..SALAH BİRSEL
58.İSTANBUL-PARİS..SALAH BİRSEL
59.YAVUZ'UN KÜPESİ..ERHAN AFYONCU
60.OSMANLI PADİŞAHLARININ HAYAT HİKAYELERİ...YILMAZ ÖZTUNA
61.BİZİM DİPLOMATLAR..BİLAL N.ŞİMŞİR
62.KİM VAR İMİŞ BİZ BURADA YOĞ İKEN..CEMAL KAFADAR
63.RÜZGARIN GÖLGESİ..CARLOS RUIZ ZAFON
64.MELEĞİN OYUNU..CARLOS RUIZ ZAFON
65.ORTA DOĞU..TAYYAR ARI
66.ABD-ORTA DOĞU-TÜRKİYE..HALUK GERGER
67.ORTA DOĞU.. BERNARD LEWIS
68.ON BİR CUMHURBAŞKANI ON BİR ÖYKÜ.. CÜNEYT ARCAYÜREK
69.ÖFKELİ YILLAR...ALTAN ÖYMEN
70.ATATÜRK'TEN SONRA BUGÜNLERE NASIL GELDİK ?..CÜNEYT ARCAYÜREK
71.ÇANKAYA...CÜNEYT ARCAYÜREK
72.DEMOKRASİNİN İLK YILLARI..C.ARCAYÜREK
73.YENİ İKTİDAR,YENİ DÖNEM..C.ARCAYÜREK
74.BİR İKTİDAR,BİR İHTİLAL..C.ARCAYÜREK
75.NEREDEYSE BİR BALİNA..STEVE JONES
76.MOSSAD GİZLİ TARİHİ...GORDON THOMAS
77.BARIŞA SON VEREN BARIŞ...DAVID FROMKIN
78.SULARIN GETİRDİĞİ PADİŞAH..CAHİT ÜLKÜ
79.TANK SESİYLE UYANMAK..HASAN CEMAL
80.BİR MANİNİZ YOKSA.. ...AYFER TUNÇ
81.ALATURKAFRANKA..ERCAN ÇİTLİOĞLU
82.SUÇUMUZ MÜKEMMEL OLMAK..S.DUMAN
83.DARBE...STEPHEN KINZER
84.ÖZAL HİKAYESİ..HASAN CEMAL
85.TURGUT NEREDEN KOŞUYOR ? ..E.ÇÖLAŞAN
86.YEDİ TEPE ANADOLU...ALİ CANİP OLGUNLU
87."K", "DERBEDER BİR KAHİN"...CANSU YILMAZÇELİK
88.LATİFE HANIM...İPEK ÇALIŞLAR
89."K",YIKIK BİR SARAYDIR DÜNYA..PERİHAN ÖZCAN
90.BEYAZ PERDEDE KIRMIZI FİLMLER.. ATİLLA DORSAY
91.TEK ADAM..Ş.SÜREYYA AYDEMİR
92.DAHİLER VE AŞKLARI...ÖZCAN ERDOĞAN
93.HAYATIM KİTAP..YAŞAR AKSOY
94.BOĞAZİÇİ ŞINGIR MINGIR..SALAH BİRSEL
95.BİR EKONOMİK TETİKÇİNİN İTİRAFLARI...JOHN PERKİNS
96.CUMHURİYET TARİHİ YALANLARI 1. VE 2. CİLT...SİNAN MEYDAN
97. KOMPLO TEORİLERİ..EROL MÜTERCİMLER
98.ÖNCE KADINLAR VE ÇOCUKLAR..SUNAY AKIN
99.BİR ÇİFT AYAKKABI..SUNAY AKIN
100. BENİM CUMHURİYET'İM..EMİNE UŞAKLIGİL
101.DARAĞACINDA ÜÇ FİDAN..NİHAT BEHRAM
102.NEREYE..CAN DÜNDAR
103.İSTANBUL'DAN SAYFALAR..İLBER ORTAYLI
104.BİZİM İZMİRİMİZ..MELİH GÜRSOY
105.GİZLENEN TARİH..BRİAN HAUGHTON
106.BERGAMA DÜŞLERİMİN ŞEHRİ,İZMİR SEVDAM..SELAHATTİN TURAL
107.GÖLGEDEKİLER..CAN DÜNDAR
108.KIRMIZI BİSİKLET..CAN DÜNDAR
109.YAKAMDAKİ YÜZLER..CAN DÜNDAR
110.GEÇMİŞ AYRINTIDA SAKLIDIR..CEMİL KOÇAK