Sayfalar

189 ) "VAHŞİ" OLARAK GÖSTERİLEN, "YAHŞİ" BİR IRK !...   Daha önceki bazı yazılarıma baktım da, epey bahsetmişim Kızılderililerden ; ama bu konuda yapabileceğim başka bir şey yok ; bu ırkı çok seviyorum nedense !.. Çocukluğumda okuduğum "Kinova" adlı çizgi roman bile bu duygumu değiştiremedi.. Bu çizgi romanın kahramanı olan Kinova, ailesi Kızılderililer tarafından katledilip kafa derisi yüzülen dazlak kafalı bir Beyazdı.. En büyük özelliği ise, yakınlarında bir yerde bir Kızılderili olduğu zamanlar kafa derisinin kaşınmasıydı !..
   Bu sempatiyi duymamda, "Kızılderililer Türk mü ?" söylemlerinin de bir etkisi olmadı tabii !.. Yukarıda bahsettiğim türde çizgi romanların veya ırkçı Hollywood filmlerinin, bu halkı sevmememi sağlamadığı gibi.. Zaten sonunda Amerikalılar da günah çıkartmaya başladılar.. "Godfather" filmindeki rolüyle Oscar ödülü kazanan Marlon Brando'nun törene gelmeyip, ödülünü almak üzere bir Kızılderiliyi göndermesiyle başlayan ; Dustin Hoffman'ın başrolünde oynadığı "Little Big Man" ; Richard Harris'in oynadığı "A Man Called Horse" ve Kevin Costner'in "Kurtlarla Dans" gibi filmleri ile devam eden uzun ve gecikmiş bir süreç...
 
   Yukarıda bir üyesinin fotoğrafı görülen Apachi kabilesiyle ilgili hazin bir öyküyle başlayalım..
   Mavi ceketlilere karşı özgürlük savaşı verenlerden biri de Apacheler'in reisi Mangas'tır. Yetmişi aşkın yaşına rağmen genç Kızılderilileri kıskandıracak ustalıkta ata binen, ok atan Mangas Colorado ya da "Kırmızı Yen", 1863 yılının Ocak ayında, akan kanın durması için Beyaz adamla barış görüşmesi yapmaya razı olur. Askerlerin kampına doğru yola koyulan Mangas'ı savaşçıları yalnız göndermeyi kabul etmediğinden, yanına on beş yoldaş seçer..
   Apachiler kampın yakınına yaklaştıklarında Beyaz adamın bir sözcüsü, Mangas'ı almak üzere yanlarına gelir.. Ama, savaşçılar kampın direğine barışı simgeleyen beyaz bayrak çekilmeden reislerini göndermeyeceklerini söyleyince istekleri yerine getirilir. On beş savaşçı uzaklaşır uzaklaşmaz, çalıların arasına gizlenen askerler Mangas'ı esir alırlar !..
   McLean Kalesi'ne getirilen Apache reisinin General West ile karşılaşmasını, madenci Daniel Connor şöyle anlatır : "General, Mangas'ın mahpus beklediği yere yürüdü ; çevresindekilerin arasında görkemli bir heykel gibi duran ihtiyar reisin karşısında cüce gibi kalmıştı.."
   O gece nöbetçi olan Daniel Connor'ın tanık olduğu olaylar çok daha fazladır .. Askerlerin Mangas'a bir şeyler yaptığını gören Connor, karanlık bir köşeden, olanları izlediğinde insanlığından utanır. Askerler ateşte kızdırdıkları süngülerini ihtiyar reisin ayaklarına ve bacaklarına sürtüyorlardı !.. Mangas, kendisinin oyun oynanacak bir çocuk olmadığını söylediğinde askerler, tüfeklerindeki bütün mermileri bedenine boşaltırlar..
   General West'in, "onu sabaha kadar ölü olarak istiyorum" emri yerine getirilmiştir !.. Tek suçu barış toplantısına katılmak olan Apache reisinin cansız bedenine tabancalarındaki mermileri de boşaltır askerler.. Bir asker onun kafa derisini yüzerken, bir başkası kafasını keser ve kaynayan suda haşlar !..
   Savaşın başından beri barışı kucaklamak isteyen Kırmızı Yen'in başsız gövdesi bir hendeğe atılıp, resmi rapor düzenlenir : "Kaçmaya çalışırken vuruldu !.."
 
   Kızılderililer arasında at adı koymak yaygındır : Kızıl At, Amerikan Atı, Atlarından Korkan Adam, Kızgın At gibi... En ünlüsü ise "Halkın toprağı satılmaz" diyerek Kara Tepeler'in Beyaz adama satılmasına karşı çıkan Sioux direnişçisi Çılgın At'dır. Asıl adı "Tashunko Witko" olan Çılgın At, 23 Eylül 1875'de toprakları satmak üzere Robinson Kalesi'nde toplanan Kızılderili reislere "Kara Tepeler'i satmaya kalkışacak ilk reisi öldüreceğim" diye haber gönderir. Toprakları satma yanlısı reislerin planlarını altüst eden bu haberi getiren, Çılgın At'ın güvendiği yoldaşlardan Küçük Dev Adam'dı. Anlaşmanın bozulması üzerine toplantıdaki bazı Sioux'lar sevinç gösterisine başlarlar :
"Kara Tepeler,
 sevgili yurdum benim.
 Göz dikmeye kalkan sana,
 duyar sesini bu tüfeğin.."
   General Sheridon'ın, 7 Şubat 1876'da, toprakların satılmaması için direnen Oturan Boğa ve Çılgın At'ın önderliğindeki Kızılderililere karşı başlatılacak harekatı yönlendirmek üzere görevlendirilmesiyle katliam defterinde yeni bir sayfa açılır. Harekat sırasında Kızılderililerin köyleri yakılır, halk göçe zorlanır ve atlarına ordu tarafından el konulur !..
   17 Haziran 1876'da, Çılgın At, askerlere karşı büyük bir zafer kazanır. Kızılderililer atlarından hiç inmiyor, sayıca kendilerinden fazla olan askerleri küçük gruplar halinde geri çekilme numarasıyla peşlerine takıyor ve aniden geri dönerek saldırıyorlardı. Beyazların "Rosebud Savaşı" dediği direnişin Kızılderililerdeki adı "Kızın Kardeşini Kurtardığı Savaş" idi..Bunun nedeni, çarpışma sırasında atı vurulan Cheyenneler'in lideri Ansızın Beliren Reis'in, kız kardeşi tarafından atının terkisine alınması suretiyle kurtulmasıdır..  
   Çılgın At, "Büyük Baba" ile görüşmek üzere Washington'a giden reislerin geriye şişmanlamış ve gevşemiş olarak döndüklerini söyleyerek tüm davetleri geri çevirir. Rezervasyonlardaki Kızılderilileri, direnişi sürdüren Nez Perceler'e karşı başlatılacak askeri harekata katılmamaları konusunda uyardıysa da, birçok Sioux savaşçısı mavi ceketli üniformayı giymeyi kabul ederler. Adamlarının onurlarını da satmış olmalarına çok üzülen Çılgın At, kendisine sadık yoldaşlarını toplayarak yeni bir direniş örgütlemeye koyulur. Ama askerler, Çılgın At'ı eski dostu Başı Bulutlara Eren'in yanında tutuklarlar. Robinson Kalesi'ne getirildiğinde kendisini Beyaz adamın satın aldığı bir Kızılderili karşılar. Rezervasyon polisi kılığındaki Kızılderili, iki yıl önce Çılgın At'ın elçiliğini yapan Küçük Dev Adam'dan başkası değildir !..
   Kaçmak isteyen Çılgın At'ı, üstüne atlayan Küçük Dev Adam engeller. Koşarak gelen bir asker, onun tuttuğu Çılgın At'ın karnına saplar süngüsünü.. Çıkarıp bir kez daha saplar, bir daha, bir daha !..
   5 Eylül 1877 günü öldürülen Çılgın At, 35 yaşındadır. Askerler ölüsünü annesi ve babasına teslim ederler. İhtiyar karı-koca, Çılgın At'ın cansız bedenini atların çektiği bir kızağa koyarak kaleden uzaklaşırlar..
   Sürgün edilen Kızılderililer 1877 yılının sonbaharında askerlerin eşliğinde kuzeydoğudaki çorak arazilere gönderilir. Göç sırasında bir grup Kızılderili, direnişi sürdüren Oturan Boğa'ya katılmak üzere kaçarlar. Aralarında Çılgın At'ın yaşlı annesi ve babası da vardır !..
   Opi Wakwala deresinin yakınlarında yaşlı karı-koca bir ara kaybolurlar gözden. Geriye döndüklerinde oğulları Çılgın At'ın, yanlarında taşıdıkları kemikleri ve yüreğini çoktan gömmüşlerdir ; yalnızca kendilerinin bildiği bir yere !..
   1880 yılında, değişik milletlerden insanların çalıştığı bir sirk İstanbul'a gelir.. On üç-on dört yaşlarında bir kızılderili de vardır sirkte ; Mira Miro Vanzoci.. Bu delikanlı, Çırpıcı Çayırında sunduğu gösterisinde eyersiz, çulsuz, çıplak bir ata biner. Atını, Çin ejderhalarına benzetilerek oyulmuş bir ağaç kütüğünün etrafında dört nala sürerken, başındaki rengarenk tüylerin açılışını gören İstanbullular kendisine hayran kalır.. İstanbul'da at koşturan ilk Kızılderili unvanını taşıyan Vanzoci'nin asıl marifeti ise çok keskin bir nişancı olmasıdır. Vanzoci, izleyicileri büyülemişken elinde tuttuğu on baltayı etrafında döndüğü ağaç kütüğüne teker teker fırlatır.. Baltalar yukarıdan aşağıya doğru aynı hizada saplanırken, bir tanesi bile sağa ya da sola kaymaz.. Üstelik yandan bakıldığında, baltaların sapları da aynı açıdadır. Gösteriden sonra seyirciler arasında dolaşan Vanzoci, resmini hatıra olarak bir kuruşa satar.. İstanbulluların sevgisini öylesine kazanmıştır ki, herkes resmini beş kuruşa alırdı. Hatta bir mecidiye bile verenler az değildi..

Hiç yorum yok:

Hürriyet

KAYNAK OLARAK KULLANDIĞIM KİTAPLAR..
-------------------------------------------------------
1.DEVLET-İ ALİYYE.I...HALİL İNALCIK 2.OSMANLILAR..HALİL İNALCIK
3.İMP.'UN EN UZUN YÜZYILI..İLBER ORTAYLI
4.SON İMP. OSMANLI..İLBER ORTAYLI
5.TARİHİN IŞIĞINDA..İLBER ORTAYLI
6.OSM. TOPLUMUNDA AİLE..İLBER ORTAYLI
7.OSM.'YI YENİDEN KEŞFETMEK..İ.ORTAYLI
8.BATILILAŞMA YOLUNDA..İLBER ORTAYLI
9.OSMANLI TARİHİ..A.DE LAMARTINE
10.OSMANLI..CAROLİNE FİNKEL
11.OSM.İMP.TARİHİ..NICOLEA JORGA
12,BÜYÜK TÜRK..NICOLEA JORGA
13.YENİLMEZ TÜRK...NICOLEA JORGA
14.TÜRKİYE TARİHİ..ED.SİNA AKŞİN
15.OSM.DÜNYASI VE İNSANLARI..GÜLGÜN ÜÇEL
16.OSMANLI ORDUSU..GÜLGÜN ÜÇEL-AYBET
17,BU MÜLKÜN SULTANLARI..NECDET SAKAOĞLU 18.YENİÇERİLER..REŞAT EKREM KOÇU
19.SON PADİŞAH..YILMAZ ÇETİNER
20.SORULARLA OSM. ..ERHAN AFYONCU
21. SOKOLLU ...RADOVAN SAMARCIC
22. OSM.İMP.TARİHİ...A.CEVDET PAŞA
23. OSM.GERÇEĞİ..ERDOĞAN AYDIN
24. FATİH VE FETİH..ERDOĞAN AYDIN
25.KADINLAR SALTANATI..A.REFİK ALTINAY
26.DOĞU'YA BAKIŞ..GERALD MACLEAN
27.AT SIRTINDA ANADOLU..FREDERIC BURNABY
28.ABDÜLMECİD..HIFZI TOPUZ
29.ŞAH SULTAN ..İSKENDER PALA
30.FLORANSA BÜYÜCÜSÜ..S.RUSHDIE
31.TARİHİMİZLE YÜZLEŞMEK..EMRE KONGAR
32.PARİS'TE BİR OSM.SEFİRİ..ŞEVKET RADO
33.TARİHİN SAKLANAN YÜZÜ..ÇETİN ALTAN
34.OSM.İMP.'DA SON 300 YIL..ALAIN PALMER
35.KONSTANTİNİYYE..PHİLİP MANSELL
36.TÜRKİYE'NİN SİYASİ İNTİHARI..CENGİZ ÖZAKINCI
37.BU VATAN BÖYLE KURTULDU..EROL MÜTERCİMLER
38.16.YÜZYILDA İSTANBUL..METİN AND
39. ERKEN MODERN OSMANLILAR.. VIRGINIA H. AKSAN-DANIEL GOFFMAN
40."POPÜLER TARİH" VE "NTV TARİH " DERGİLERİ
41.İKİNCİ ADAM..Ş.SÜREYYA AYDEMİR
42.HAYAT..AYŞE KULİN
43.DEVRİM VE DEMOKRASİ..NUMAN ESİN
44.BİR NUMARALI TANIK..KURTUL ALTUĞ
45.İHTİLALİN MANTIĞI..Ş.S.AYDEMİR
46.KUTSAL İSYAN...HASAN İZZETTİN DİNAMO
47.KUTSAL BARIŞ...HASAN İZZETTİN DİNAMO
48.ÇÖL KRALİÇESİ...JANET WALLACH
49.YÖNETMENLER,FİLMLER,ÜLKELER..A.DORSAY
50.AY HIRSIZI...SUNAY AKIN
51.ONLAR HEP ORADAYDI...SUNAY AKIN
52.KULE CANBAZI...SUNAY AKIN
53.LÜZUMSUZ BİLGİLER ANSİKLOPEDİSİ..TAMER KORUGAN
54.PRENS..NİCCOLO MACHİAVELLİ
55.İSTANBUL'DA BİR ZÜRAFA..SUNAY AKIN
56.KIZ KULESİNDEKİ KIZILDERİLİ..S.AKIN
57.AH BEYOĞLU,VAH BEYOĞLU..SALAH BİRSEL
58.İSTANBUL-PARİS..SALAH BİRSEL
59.YAVUZ'UN KÜPESİ..ERHAN AFYONCU
60.OSMANLI PADİŞAHLARININ HAYAT HİKAYELERİ...YILMAZ ÖZTUNA
61.BİZİM DİPLOMATLAR..BİLAL N.ŞİMŞİR
62.KİM VAR İMİŞ BİZ BURADA YOĞ İKEN..CEMAL KAFADAR
63.RÜZGARIN GÖLGESİ..CARLOS RUIZ ZAFON
64.MELEĞİN OYUNU..CARLOS RUIZ ZAFON
65.ORTA DOĞU..TAYYAR ARI
66.ABD-ORTA DOĞU-TÜRKİYE..HALUK GERGER
67.ORTA DOĞU.. BERNARD LEWIS
68.ON BİR CUMHURBAŞKANI ON BİR ÖYKÜ.. CÜNEYT ARCAYÜREK
69.ÖFKELİ YILLAR...ALTAN ÖYMEN
70.ATATÜRK'TEN SONRA BUGÜNLERE NASIL GELDİK ?..CÜNEYT ARCAYÜREK
71.ÇANKAYA...CÜNEYT ARCAYÜREK
72.DEMOKRASİNİN İLK YILLARI..C.ARCAYÜREK
73.YENİ İKTİDAR,YENİ DÖNEM..C.ARCAYÜREK
74.BİR İKTİDAR,BİR İHTİLAL..C.ARCAYÜREK
75.NEREDEYSE BİR BALİNA..STEVE JONES
76.MOSSAD GİZLİ TARİHİ...GORDON THOMAS
77.BARIŞA SON VEREN BARIŞ...DAVID FROMKIN
78.SULARIN GETİRDİĞİ PADİŞAH..CAHİT ÜLKÜ
79.TANK SESİYLE UYANMAK..HASAN CEMAL
80.BİR MANİNİZ YOKSA.. ...AYFER TUNÇ
81.ALATURKAFRANKA..ERCAN ÇİTLİOĞLU
82.SUÇUMUZ MÜKEMMEL OLMAK..S.DUMAN
83.DARBE...STEPHEN KINZER
84.ÖZAL HİKAYESİ..HASAN CEMAL
85.TURGUT NEREDEN KOŞUYOR ? ..E.ÇÖLAŞAN
86.YEDİ TEPE ANADOLU...ALİ CANİP OLGUNLU
87."K", "DERBEDER BİR KAHİN"...CANSU YILMAZÇELİK
88.LATİFE HANIM...İPEK ÇALIŞLAR
89."K",YIKIK BİR SARAYDIR DÜNYA..PERİHAN ÖZCAN
90.BEYAZ PERDEDE KIRMIZI FİLMLER.. ATİLLA DORSAY
91.TEK ADAM..Ş.SÜREYYA AYDEMİR
92.DAHİLER VE AŞKLARI...ÖZCAN ERDOĞAN
93.HAYATIM KİTAP..YAŞAR AKSOY
94.BOĞAZİÇİ ŞINGIR MINGIR..SALAH BİRSEL
95.BİR EKONOMİK TETİKÇİNİN İTİRAFLARI...JOHN PERKİNS
96.CUMHURİYET TARİHİ YALANLARI 1. VE 2. CİLT...SİNAN MEYDAN
97. KOMPLO TEORİLERİ..EROL MÜTERCİMLER
98.ÖNCE KADINLAR VE ÇOCUKLAR..SUNAY AKIN
99.BİR ÇİFT AYAKKABI..SUNAY AKIN
100. BENİM CUMHURİYET'İM..EMİNE UŞAKLIGİL
101.DARAĞACINDA ÜÇ FİDAN..NİHAT BEHRAM
102.NEREYE..CAN DÜNDAR
103.İSTANBUL'DAN SAYFALAR..İLBER ORTAYLI
104.BİZİM İZMİRİMİZ..MELİH GÜRSOY
105.GİZLENEN TARİH..BRİAN HAUGHTON
106.BERGAMA DÜŞLERİMİN ŞEHRİ,İZMİR SEVDAM..SELAHATTİN TURAL
107.GÖLGEDEKİLER..CAN DÜNDAR
108.KIRMIZI BİSİKLET..CAN DÜNDAR
109.YAKAMDAKİ YÜZLER..CAN DÜNDAR
110.GEÇMİŞ AYRINTIDA SAKLIDIR..CEMİL KOÇAK