Sayfalar

757 ) AYDA EZAN SESİ !...

   

Ay seyahatinden dönmüş olan astronotlar dünyayı gezerken Neil Armstrong'un yolu Kahire'ye de düşer. Kendisine gösterilen ilgiden gayet memnun olan Armstrong, belli bir anda hipnotize olmuşçasına suskunluğa gömülür ve sonrasında şöyle bağırır : "Hey, bu müzik sesi de ne ?.."
Batı ilminin en üst mertebesini temsil eden konuklarının bu cehaleti nedeniyle kahkahalara boğulmamak için kendilerini zor tutan Mısırlılar, duyduğu şeyin müzik değil, Müslümanları ibadete çağıran ezan olduğunu söylerler. Sonra Armstrong ; "Ben bunu daha önce işitmiştim," der..
"Elbette işiteceksiniz, dünyada bir milyara yakın Müslüman var. Hangi İslam ülkesine gitseniz orada mutlaka ezan okunur," cevabını aldığında ise Armstrong'un yüzü kireç gibidir : "Ben, dünyayı kastetmiyorum, bu sesi Ay'da da duydum. Aman Allah'ım, seni şurada yanı başımda değil, ta Ay'da buldum.."
Sonra bir süre sessizliğe gömülen Armstrong ; "Ay'a besmelesiz ayak basmışım. Besmeleyi şimdi çekiyorum. Artık ben de Müslümanlardanım," diyerek ilahi mucizeyi tescillemiş oluyordu..

Hikayenin tan olarak nerede başladığını söylemek elbette kolay değil. Yine de biz 7 Mayıs 1946'dan başlayalım.. "Soğuk Savaş"ın başlangıcından yani.. 
O gün Fransa'da savaş sonrası ilk seçimin galibi olan Fransız Komünist Partisi'nin lideri Maurice Thorez başbakan yardımcılığından azledilirken, dört komünist bakan da kabineden uzaklaştırılacaktır.. 
Sonrası örtülü ve açık işgaller, meydan okumalar, kültürel çatışmalarla doludur. Bir tarafta silahlanma yarışı vardır, diğer tarafta nüfuz alanlarını genişletmek için yapılan diplomatik ataklar... Ve elbette uzayın fethi..
Aslında uzaya ulaşma amacıyla yapılan ilk roket, Alman mühendisliğinin bir ürünüydü. Savaştan sonra Almanya'nın uzun menzilli roketlerini tasarlayan bilim adamları büyük ölçüde ABD'ye iltica ettiği halde uzay yarışında ilk büyük başarıları kazanan da SSCB oldu. Yörüngeye yerleştirilen ilk uydu, ilk hayvanlı uçuşlar ve Yuri Gagarin'in büyük yolculuğu.. 
Bu arada Soğuk Savaş'ta da ABD için işler pek yolunda gidiyor sayılmazdı. Ortadoğu ve Kuzey Afrika'daki Arap milliyetçisi hareketlerin tamamı SSCB'nin etkisi altına girmişti. Kore bölünmüş ve kuzeyinde komünistler hakim olmuştu. Vietnam'da durum parlak olmadığı gibi, Avrupa'da patlayan grev ve işgal dalgaları ABD topraklarına ulaşmış, Vietnam Savaşı protestolarıyla bütünleşmişti. Küba Devrimi sonrası Sovyetler'in nüfuz alanı ABD'nin "arka bahçesine" kadar ulaşırken, devrimin liderleri Küba'nın haritadan silinmesini dahi göze alarak SSCB'nin Küba topraklarından ABD'ye nükleer saldırı düzenlemesi için uğraşıyorlardı..20 Temmuz 1969'da Ay yüzeyine adım atacak olan ilk astronotların seçimi dahi Soğuk Savaş ile doğrudan ilgiliydi. Ay görevlerinin hiçbir aşamasında SSCB'nin etkisinde olabilecek materyalist bilim insanlarına yer verilmeyecekti..
Ay yüzeyine atılan ilk adım elbette çok sayıda şehir efsanesine de yataklık etmiştir. Uzaylılarla temas, ayda kola keyfi, aslında Ay'a hiç gidilmemiş olması ve bütün hikayenin bir stüdyoda gerçekleşmiş olması gibi.. Bunların içinde en yaygın olanı ise kuşkusuz Armstrong'un Ay'da duyduğu ezan sesidir..
Efsanenin tarihsel, kültürel ve sosyolojik kaynakları üstüne elbette pek çok şey söylenebilir. Tıpkı en az bunun kadar asılsız olan, Anthony Quinn'in, Kaptan Cousteau'nun ya da Tolstoy'un Müslüman olması ; dünyanın güneşe bir milim yaklaşması halinde kavrulup, bir milim uzaklaşması halinde donacağı iddiası gibi.. Ancak bu tarihsel, kültürel ve sosyolojik arka plan başlı başına bir tez konusu olabilecek bir hacimdedir. Bu yüzden biz efsanenin somut kaynaklarından bahsedelim..

   

Ay görevinde yer alan bilim adamı ordusunda Mısırlı Faruk El Baz (üstte) da vardır 1967 yılında NASA'ya kabul edilen El Baz, altı yıl boyunca Apollo projesinde de önemli görevler alır. Gerek iniş bölgelerinin saptanması, gerekse astronotların eğitiminde önemli katkıları vardır..
Efsaneye kaynaklık eden olaylar dizisi ise 1971'de Apollo-15 ekibinin Ay'a gidişi ile başlamıştır. Aslında Ay'a son insanlı uçuş olarak planlanan bu göreve büyük bir önem atfediliyordu. Son uçuş olması düşünüldüğü için daha önceki uçuşlarda görülmemiş yoğunlukta ekipman kullanılacaktı ve tüm ekip bu nedenle heyecanlı olduğu kadar endişeliydi de.. Ekipte yer alan Alfred Merril Worden (üstte sağdaki foto, ortada oturan) da Ay uçuşlarında görev alan diğer astronotlar gibi aktif bir Hristiyan idi. 

Worden uçuş sırasında yanına İncil'i de alacaktı. Buna karşılık Faruk El Baz, "Gerekli teknik önlemleri aldık ancak inancım gereği manevi bir önlem olarak yanında bunu da götürmeni istiyorum," diyerek Worden'a Fatiha Suresi'nin bir kopyasını da verir. Uçuş başlayıp Apollo-15 Ay yörüngesinde turlamaya başladığında kumanda modülü Endeavour'un pilotu olan Worden ilk raporlarını telsiz aracılığıyla NASA'ya iletmeye başlar. Yer ekibi ile yapılan sohbetler dünyanın her yanındaki amatör telsizci ve basın mensubu tarafından da takip edilmektedir. Worden, Faruk El Baz'ın ricasıyla, dünyaya Arapça olarak şu sözleri iletir : "Merhaba dünya ehli, Endeavour'dan hepinize selam olsun.."
Görev sona erip dünyaya dönen ekip basınla sohbet ederken, bu söz üzerinden konu Arapçaya, İncil'e ve Kuran'a da gelecektir. Alfred Worden yolculuk sırasında yanlarına İncil ve yer ekibinin Müslüman üyesi El Baz'ın isteği ile Kuran'dan bir ayet aldıklarını belirtir. Bu söyleşi Mısır gazetelerinde yer aldıktan sonra İslam coğrafyalarını dolaşmaya başlar. Cezayir, Tunus, Afganistan derken haber 1982'de Hindistan'a ulaştığında, Apollo-15 çoktan Apollo-11'e dönüşmüştür bile !.. Alfred Worden da artık Neil Armstrong'tur !.. "Merhaba dünya ehli, Endeavour'dan hepinize selam olsun" sözleri ise ezan sesi halini almıştır !..  
Hindistan'daki İslami çevrelerde adeta fırtınaya neden olan bu "haber", bu kez dalgalar halinde diğer ülkelere geri döner. "Mucize" o kadar çarpıcıdır ki, orijinal haberin ilk kez yayınlandığı Mısır'da dahi büyük ilgi görür ve milyonlarca Müslüman, haberin aslına dönüp bakma ihtiyacı hissetmeden iman tazelemiş olur !..
Haber o kadar ses getirir ki NASA birçok açıklama yapmak zorunda kalır. Bu kez de "Batı, İslam'ın yayılmasını engellemek için Ay'da ezan gerçeğini inkar ediyor" söylentileri yayılır..

Bu "mucize"yi Türkiye'de duyuran ise, bugünlerde "paralel" diye anılan cemaatin dergisi olan "Sızıntı" olur. Derginin Ekim 1983'de yayımlanan 57. sayısında Safvet Senih imzalı yazıda olay şu şekilde geçmektedir :
"Ay'da bir şeyler olsa gerek. Ay'a ilk adım atan astronot Neil Armstrong, geçen sene Mısır'da duyduğu ezan sesi üzerine, bu daveti Ay'a çıktığı zaman da duyduğunu ve çok heyecanlandığını söylemiş sonra da Müslüman olmuştu.."

Bütün bu hikayeyi "80'lerde çocuk olmak" bahsi açıldığında anlatabilmeyi ben de isterdim elbette, ancak bugün hâlâ kulaktan kulağa aktarılan bu "mucize"nin gerçekliğine inanan milyonlarla iç içe yaşıyor olmak pek eğlenceli gelmiyor. Tüm dünyanın gözü önünde yaşanan olayların bile bu denli şekil değiştirilebilmesi bir parça göz korkutmuyor değil..
İnsan bazen gerçekten hayret ediyor doğrusu.. (ERDİNÇ  YÜKSEL'in "1982 Bir Uzay Efsanesi" adlı yazısından alıntıdır.) 

Hiç yorum yok:

Hürriyet

KAYNAK OLARAK KULLANDIĞIM KİTAPLAR..
-------------------------------------------------------
1.DEVLET-İ ALİYYE.I...HALİL İNALCIK 2.OSMANLILAR..HALİL İNALCIK
3.İMP.'UN EN UZUN YÜZYILI..İLBER ORTAYLI
4.SON İMP. OSMANLI..İLBER ORTAYLI
5.TARİHİN IŞIĞINDA..İLBER ORTAYLI
6.OSM. TOPLUMUNDA AİLE..İLBER ORTAYLI
7.OSM.'YI YENİDEN KEŞFETMEK..İ.ORTAYLI
8.BATILILAŞMA YOLUNDA..İLBER ORTAYLI
9.OSMANLI TARİHİ..A.DE LAMARTINE
10.OSMANLI..CAROLİNE FİNKEL
11.OSM.İMP.TARİHİ..NICOLEA JORGA
12,BÜYÜK TÜRK..NICOLEA JORGA
13.YENİLMEZ TÜRK...NICOLEA JORGA
14.TÜRKİYE TARİHİ..ED.SİNA AKŞİN
15.OSM.DÜNYASI VE İNSANLARI..GÜLGÜN ÜÇEL
16.OSMANLI ORDUSU..GÜLGÜN ÜÇEL-AYBET
17,BU MÜLKÜN SULTANLARI..NECDET SAKAOĞLU 18.YENİÇERİLER..REŞAT EKREM KOÇU
19.SON PADİŞAH..YILMAZ ÇETİNER
20.SORULARLA OSM. ..ERHAN AFYONCU
21. SOKOLLU ...RADOVAN SAMARCIC
22. OSM.İMP.TARİHİ...A.CEVDET PAŞA
23. OSM.GERÇEĞİ..ERDOĞAN AYDIN
24. FATİH VE FETİH..ERDOĞAN AYDIN
25.KADINLAR SALTANATI..A.REFİK ALTINAY
26.DOĞU'YA BAKIŞ..GERALD MACLEAN
27.AT SIRTINDA ANADOLU..FREDERIC BURNABY
28.ABDÜLMECİD..HIFZI TOPUZ
29.ŞAH SULTAN ..İSKENDER PALA
30.FLORANSA BÜYÜCÜSÜ..S.RUSHDIE
31.TARİHİMİZLE YÜZLEŞMEK..EMRE KONGAR
32.PARİS'TE BİR OSM.SEFİRİ..ŞEVKET RADO
33.TARİHİN SAKLANAN YÜZÜ..ÇETİN ALTAN
34.OSM.İMP.'DA SON 300 YIL..ALAIN PALMER
35.KONSTANTİNİYYE..PHİLİP MANSELL
36.TÜRKİYE'NİN SİYASİ İNTİHARI..CENGİZ ÖZAKINCI
37.BU VATAN BÖYLE KURTULDU..EROL MÜTERCİMLER
38.16.YÜZYILDA İSTANBUL..METİN AND
39. ERKEN MODERN OSMANLILAR.. VIRGINIA H. AKSAN-DANIEL GOFFMAN
40."POPÜLER TARİH" VE "NTV TARİH " DERGİLERİ
41.İKİNCİ ADAM..Ş.SÜREYYA AYDEMİR
42.HAYAT..AYŞE KULİN
43.DEVRİM VE DEMOKRASİ..NUMAN ESİN
44.BİR NUMARALI TANIK..KURTUL ALTUĞ
45.İHTİLALİN MANTIĞI..Ş.S.AYDEMİR
46.KUTSAL İSYAN...HASAN İZZETTİN DİNAMO
47.KUTSAL BARIŞ...HASAN İZZETTİN DİNAMO
48.ÇÖL KRALİÇESİ...JANET WALLACH
49.YÖNETMENLER,FİLMLER,ÜLKELER..A.DORSAY
50.AY HIRSIZI...SUNAY AKIN
51.ONLAR HEP ORADAYDI...SUNAY AKIN
52.KULE CANBAZI...SUNAY AKIN
53.LÜZUMSUZ BİLGİLER ANSİKLOPEDİSİ..TAMER KORUGAN
54.PRENS..NİCCOLO MACHİAVELLİ
55.İSTANBUL'DA BİR ZÜRAFA..SUNAY AKIN
56.KIZ KULESİNDEKİ KIZILDERİLİ..S.AKIN
57.AH BEYOĞLU,VAH BEYOĞLU..SALAH BİRSEL
58.İSTANBUL-PARİS..SALAH BİRSEL
59.YAVUZ'UN KÜPESİ..ERHAN AFYONCU
60.OSMANLI PADİŞAHLARININ HAYAT HİKAYELERİ...YILMAZ ÖZTUNA
61.BİZİM DİPLOMATLAR..BİLAL N.ŞİMŞİR
62.KİM VAR İMİŞ BİZ BURADA YOĞ İKEN..CEMAL KAFADAR
63.RÜZGARIN GÖLGESİ..CARLOS RUIZ ZAFON
64.MELEĞİN OYUNU..CARLOS RUIZ ZAFON
65.ORTA DOĞU..TAYYAR ARI
66.ABD-ORTA DOĞU-TÜRKİYE..HALUK GERGER
67.ORTA DOĞU.. BERNARD LEWIS
68.ON BİR CUMHURBAŞKANI ON BİR ÖYKÜ.. CÜNEYT ARCAYÜREK
69.ÖFKELİ YILLAR...ALTAN ÖYMEN
70.ATATÜRK'TEN SONRA BUGÜNLERE NASIL GELDİK ?..CÜNEYT ARCAYÜREK
71.ÇANKAYA...CÜNEYT ARCAYÜREK
72.DEMOKRASİNİN İLK YILLARI..C.ARCAYÜREK
73.YENİ İKTİDAR,YENİ DÖNEM..C.ARCAYÜREK
74.BİR İKTİDAR,BİR İHTİLAL..C.ARCAYÜREK
75.NEREDEYSE BİR BALİNA..STEVE JONES
76.MOSSAD GİZLİ TARİHİ...GORDON THOMAS
77.BARIŞA SON VEREN BARIŞ...DAVID FROMKIN
78.SULARIN GETİRDİĞİ PADİŞAH..CAHİT ÜLKÜ
79.TANK SESİYLE UYANMAK..HASAN CEMAL
80.BİR MANİNİZ YOKSA.. ...AYFER TUNÇ
81.ALATURKAFRANKA..ERCAN ÇİTLİOĞLU
82.SUÇUMUZ MÜKEMMEL OLMAK..S.DUMAN
83.DARBE...STEPHEN KINZER
84.ÖZAL HİKAYESİ..HASAN CEMAL
85.TURGUT NEREDEN KOŞUYOR ? ..E.ÇÖLAŞAN
86.YEDİ TEPE ANADOLU...ALİ CANİP OLGUNLU
87."K", "DERBEDER BİR KAHİN"...CANSU YILMAZÇELİK
88.LATİFE HANIM...İPEK ÇALIŞLAR
89."K",YIKIK BİR SARAYDIR DÜNYA..PERİHAN ÖZCAN
90.BEYAZ PERDEDE KIRMIZI FİLMLER.. ATİLLA DORSAY
91.TEK ADAM..Ş.SÜREYYA AYDEMİR
92.DAHİLER VE AŞKLARI...ÖZCAN ERDOĞAN
93.HAYATIM KİTAP..YAŞAR AKSOY
94.BOĞAZİÇİ ŞINGIR MINGIR..SALAH BİRSEL
95.BİR EKONOMİK TETİKÇİNİN İTİRAFLARI...JOHN PERKİNS
96.CUMHURİYET TARİHİ YALANLARI 1. VE 2. CİLT...SİNAN MEYDAN
97. KOMPLO TEORİLERİ..EROL MÜTERCİMLER
98.ÖNCE KADINLAR VE ÇOCUKLAR..SUNAY AKIN
99.BİR ÇİFT AYAKKABI..SUNAY AKIN
100. BENİM CUMHURİYET'İM..EMİNE UŞAKLIGİL
101.DARAĞACINDA ÜÇ FİDAN..NİHAT BEHRAM
102.NEREYE..CAN DÜNDAR
103.İSTANBUL'DAN SAYFALAR..İLBER ORTAYLI
104.BİZİM İZMİRİMİZ..MELİH GÜRSOY
105.GİZLENEN TARİH..BRİAN HAUGHTON
106.BERGAMA DÜŞLERİMİN ŞEHRİ,İZMİR SEVDAM..SELAHATTİN TURAL
107.GÖLGEDEKİLER..CAN DÜNDAR
108.KIRMIZI BİSİKLET..CAN DÜNDAR
109.YAKAMDAKİ YÜZLER..CAN DÜNDAR
110.GEÇMİŞ AYRINTIDA SAKLIDIR..CEMİL KOÇAK