Sayfalar

588 ) İSTANBUL'DA KÖSTEBEKLERİN DANSI !..1942 yılı itibarıyla, İstanbul'da on yedi ayrı istihbarat örgütü faaliyet gösteriyordu. Ajanların hayatı o kadar aleniydi ki, bir istihbarat şefi Park Otel'in balo salonuna girdiği anda orkestra, "Boo Boo Baby, I'm a Spy" şarkısını çalmaya başlıyordu !..  http://www.youtube.com/watch?v=unDbokQfsq4

    

Ben Macintyre (yukarıda sağda), "Büyük İhanet" adlı kitabında, casusluk tarihinin en ünlü köstebeklerinden Kim Philby'nin (en yukarıda) hayatını anlatmış. 
Sovyetler Birliği'nin İngiliz kurumlarının "kalbine" yerleştirdiği köstebekler Cambridge mezunu oldukları için, "Cambridge Beşlisi" olarak anılıyor. 

   

MI6'da Guy Burgess (yukarıda soldan 1.), Nazi kodlarının kırıldığı Bletchey Park'ta Kim Philby (soldan 2.) ve John Cairncross (soldan 3.), MI5'te Anthony Blunt (soldan 4.), Dışişleri Bakanlığı'nda Donald Maclean (soldan 5.)...
Bu köstebekler yıllarca Sovyetler Birliği'ne gizli istihbarat bilgilerini sızdırmışlar..

Kitabın yazarı Macintyre'a göre, "Sırlar ve dedikodular, arka sokaklarda ve barlarda havada uçuşuyordu. Hilekar gece kulüplerinde ajanlar, göbek dansçıları ile bilgi değiş tokuş ediyor, gerçekler ve yalanlar, şişirilmiş fiyatlara, rüşvet yiyen görevliler tarafından satılıyordu. Alman istihbarat subayları ; Rus kabadayılar, Arap, Polonyalı, Çek ve Yugoslav muhbirler, İranlı tetikçiler, hatta Mısırlı prenslerden faydalanıyordu !.."
  
 

1942 yılının baharında, İngiltere'nin Türkiye'deki operasyon  faaliyetlerini yürütmek üzere İstanbul'a gönderilen 26 yaşındaki Nicholas Elliott'ın (üstte) daha ilk gecesinde götürüldüğü "Taksim's" adlı mekan lokanta, gece kulübü, kabare ve kumarhane karışımı havasıyla İstanbul'un casus merkeziydi. Bolşevik devriminden kaçmış Beyaz Rusların işlettiği bardaki garsonların Çarlık Rusya'sının düşesleri olduğu rivayeti dolanıyordu..  
Bir gece Elliott, sahnede "beyaz tenli, kömür saçlı" dansözü, egzotik Türk güzeli niyetine keyifle seyrederken dansözün ayağı kaydı ve sahneden düştü. Bileği burkulan dansözün İngiltere'nin kuzeyindeki Bradford'a has bir aksanla ağır küfürler savurması ; gizli kimliklerin bolluğunu ve güven duymanın imkansızlığının ipuçlarını veriyordu..
İstanbul'un gece hayatının bir diğer önemli figürü, kendi adını taşıyan "Ellie'nin Yeri" isimli barı işleten ve sarı saçları ile dikkat çeken, Romanyalı bir kadındı. Mükemmel İngilizce konuşan Ellie görünüşte Almanlardan nefret ediyordu. Fakat aslında barına gelen İngiliz istihbarat görevlilerini sarhoş edip ele geçirdiği sırları Alman istihbaratı Abwehr'e veren usta bir casustu. Ellie'nin her daim dolu olan mekanının müdavimlerinden mavi gözlü, Macar Wilhelmina Vargasy Müttefik ajanları baştan çıkararak bilgi topluyordu. ABD'li bir görevlinin dul eşi olan, Alman asıllı Hildegard Reilly'nin de avlanma alanı burasıydı. Reilly, İngilizleri ve Amerikalıları bir anda "konuşkan yapmaktaki" becerisiyle ün kazanmıştı..Nicholas Elliott, sekreteri Elizabeth Holberton ile (yukarıda), 10 Nisan 1943'te, İstanbul Park Otel'de evlendi. Nikahı, on beş yıl sonra Papa seçilecek olan, Monsenyör Roncalli kıydı. Bekarlığa veda partisinde yan masada Almanya Büyükelçisi ve askeri ataşesi oturuyordu !..

    

1958 yılında Papa seçilerek XXIII. Johannes adını alan (yukarıda sağda) Angelo Giuseppe Roncalli, o yıllarda (yukarıda solda, Türkiye'de iken) ikili bir oyun oynuyordu. Ateşli bir faşizm karşıtı olan "Türk Papa", Almanya'nın Türkiye Büyükelçisi Papen'in eşinin günah çıkartacak kadar güvendiği bir isimdi. Fakat, elde ettiği bilgileri Musevileri Nazi işgali altındaki bölgelerden kurtarmak için kullanıyordu..
Nicholas Elliott, Roncalli'nin yardımcısı Monsenyör Rici'nin İtalyan askeri istihbaratına çalıştığını Türk Emniyeti'ne ihbar ederek onun Anadolu'da taş kırma cezasına çarptırılmasını sağlamıştı..27 Aralık 1943'de, İstiklal Caddesi üzerindeki bir binada, Alman İstihbaratı Abwehr için çalışan Erich Vermehren (yukarıda eşi ile) ile Elliott buluştu. Dini sebeplerle Nazi karşıtı olan Vermehren, eşi Elizabeth ile İngiltere'ye iltica etmek ve elindeki bütün istihbarat bilgisini Müttefiklerin kullanımına sunmak istiyordu. İngiltere'ye kaçırılan çift, savaştan hemen sonra "Demokratik ve Hristiyan" bir Almanya'nın kurulmasında hayati rol oynayabilecek, komünizm karşıtlarının teşkil ettiği yeraltı ağındaki isimleri tek tek adresleri ile teslim etti. MI6, Sovyetler Birliği ile savaşta müttefik olmalarına rağmen, listeyi Sovyetler ile paylaşmadı. Fakat Philby isimleri çoktan Moskova'ya sızdırmıştı. Doğudan Almanya'ya giren Ruslar, tek tek bu Katolik aktivistleri infaz etti..
Yıllarca, bu infazları, yenilmelerine ramak kala Nazilerin yaptığı düşünüldü. Oysa ki Vermehrener, Almanya'yı komünist bir rejimin kurulmasından kurtardıklarını zannederken dostlarını kendi elleriyle Sovyetler'e yem etmişti. Bu sızıntı, Almanya'nın belki de kaderini değiştirmişti..Eylül 1944'de Philby, MI6 bünyesinde, yükselen komünizm tehdidine karşı kurulan "Dokuzuncu Bölüm"ün başına geçirildi. Aynı günlerde İstanbul'daki Sovyet Konsolosluğunda görevli olan Konstantin Dimitrieviç Volkov, İngiltere Konsolosluğunda "uluslararası casuslukta güç dengesini değiştirecek" bir öneriyi dile getiriyordu. Volkov, İngiltere ve Türkiye'deki bütün Sovyet ajanlarını açığa çıkarmayı vaat ediyordu.. İstanbul'daki gerçek görevi istihbarat şefi yardımcılığı olan Volkov, İngiliz istihbaratının içerisindeki köstebeklerin varlığını bildiği için taraf değiştirme isteğinin çok sınırlı bir çevrede kalmasını istedi. Fakat pozisyonu gereği Philby çoktan her şeyi öğrenmişti. Moskova'ya bütün durumu anlatan Philby, Volkov'la bire bir konuşmak için, çok da acele etmeden, İstanbul'a doğru yola çıktı. İstanbul'a vardığında ise, Rus'tan geriye tek bir iz kalmamıştı !.. Sovyet görevli ve eşi Zoya, Rusya'ya giden bir uçağa apar topar bindirilmişti.. 
Philby 1963 yılında açığa çıktıktan sonra Moskova'ya kaçmıştı. Daha sonra da, Elliott'a, Helsinki ya da Berlin'de buluşmayı teklif ettiğinde Elliott ona cevap olarak tek satırlık bir mektup gönderdi : 
"Moskova'da benim için, zavallı Volkov'un mezarına çiçek bırak.." dedi.

Moda Yat Kulübü'nde, kendisi gibi Sovyet casusu olan Guy Burgess ile, bir gecede 52 kadeh brendi tüketecek kadar zevkine düşkün olan Philby ; en yakın dostu olan Elliott'ın ardından, Türkiye'deki istihbarat şefliği görevini 1947'de üstlendi.
Bu görevi sırasında, Sovyetler Birliği toprağı Gürcistan ve Ermenistan'a muhalifleri sızdırma operasyonlarını da Moskova'ya bildirmeyi ihmal etmedi !..   

Hiç yorum yok:

Hürriyet

KAYNAK OLARAK KULLANDIĞIM KİTAPLAR..
-------------------------------------------------------
1.DEVLET-İ ALİYYE.I...HALİL İNALCIK 2.OSMANLILAR..HALİL İNALCIK
3.İMP.'UN EN UZUN YÜZYILI..İLBER ORTAYLI
4.SON İMP. OSMANLI..İLBER ORTAYLI
5.TARİHİN IŞIĞINDA..İLBER ORTAYLI
6.OSM. TOPLUMUNDA AİLE..İLBER ORTAYLI
7.OSM.'YI YENİDEN KEŞFETMEK..İ.ORTAYLI
8.BATILILAŞMA YOLUNDA..İLBER ORTAYLI
9.OSMANLI TARİHİ..A.DE LAMARTINE
10.OSMANLI..CAROLİNE FİNKEL
11.OSM.İMP.TARİHİ..NICOLEA JORGA
12,BÜYÜK TÜRK..NICOLEA JORGA
13.YENİLMEZ TÜRK...NICOLEA JORGA
14.TÜRKİYE TARİHİ..ED.SİNA AKŞİN
15.OSM.DÜNYASI VE İNSANLARI..GÜLGÜN ÜÇEL
16.OSMANLI ORDUSU..GÜLGÜN ÜÇEL-AYBET
17,BU MÜLKÜN SULTANLARI..NECDET SAKAOĞLU 18.YENİÇERİLER..REŞAT EKREM KOÇU
19.SON PADİŞAH..YILMAZ ÇETİNER
20.SORULARLA OSM. ..ERHAN AFYONCU
21. SOKOLLU ...RADOVAN SAMARCIC
22. OSM.İMP.TARİHİ...A.CEVDET PAŞA
23. OSM.GERÇEĞİ..ERDOĞAN AYDIN
24. FATİH VE FETİH..ERDOĞAN AYDIN
25.KADINLAR SALTANATI..A.REFİK ALTINAY
26.DOĞU'YA BAKIŞ..GERALD MACLEAN
27.AT SIRTINDA ANADOLU..FREDERIC BURNABY
28.ABDÜLMECİD..HIFZI TOPUZ
29.ŞAH SULTAN ..İSKENDER PALA
30.FLORANSA BÜYÜCÜSÜ..S.RUSHDIE
31.TARİHİMİZLE YÜZLEŞMEK..EMRE KONGAR
32.PARİS'TE BİR OSM.SEFİRİ..ŞEVKET RADO
33.TARİHİN SAKLANAN YÜZÜ..ÇETİN ALTAN
34.OSM.İMP.'DA SON 300 YIL..ALAIN PALMER
35.KONSTANTİNİYYE..PHİLİP MANSELL
36.TÜRKİYE'NİN SİYASİ İNTİHARI..CENGİZ ÖZAKINCI
37.BU VATAN BÖYLE KURTULDU..EROL MÜTERCİMLER
38.16.YÜZYILDA İSTANBUL..METİN AND
39. ERKEN MODERN OSMANLILAR.. VIRGINIA H. AKSAN-DANIEL GOFFMAN
40."POPÜLER TARİH" VE "NTV TARİH " DERGİLERİ
41.İKİNCİ ADAM..Ş.SÜREYYA AYDEMİR
42.HAYAT..AYŞE KULİN
43.DEVRİM VE DEMOKRASİ..NUMAN ESİN
44.BİR NUMARALI TANIK..KURTUL ALTUĞ
45.İHTİLALİN MANTIĞI..Ş.S.AYDEMİR
46.KUTSAL İSYAN...HASAN İZZETTİN DİNAMO
47.KUTSAL BARIŞ...HASAN İZZETTİN DİNAMO
48.ÇÖL KRALİÇESİ...JANET WALLACH
49.YÖNETMENLER,FİLMLER,ÜLKELER..A.DORSAY
50.AY HIRSIZI...SUNAY AKIN
51.ONLAR HEP ORADAYDI...SUNAY AKIN
52.KULE CANBAZI...SUNAY AKIN
53.LÜZUMSUZ BİLGİLER ANSİKLOPEDİSİ..TAMER KORUGAN
54.PRENS..NİCCOLO MACHİAVELLİ
55.İSTANBUL'DA BİR ZÜRAFA..SUNAY AKIN
56.KIZ KULESİNDEKİ KIZILDERİLİ..S.AKIN
57.AH BEYOĞLU,VAH BEYOĞLU..SALAH BİRSEL
58.İSTANBUL-PARİS..SALAH BİRSEL
59.YAVUZ'UN KÜPESİ..ERHAN AFYONCU
60.OSMANLI PADİŞAHLARININ HAYAT HİKAYELERİ...YILMAZ ÖZTUNA
61.BİZİM DİPLOMATLAR..BİLAL N.ŞİMŞİR
62.KİM VAR İMİŞ BİZ BURADA YOĞ İKEN..CEMAL KAFADAR
63.RÜZGARIN GÖLGESİ..CARLOS RUIZ ZAFON
64.MELEĞİN OYUNU..CARLOS RUIZ ZAFON
65.ORTA DOĞU..TAYYAR ARI
66.ABD-ORTA DOĞU-TÜRKİYE..HALUK GERGER
67.ORTA DOĞU.. BERNARD LEWIS
68.ON BİR CUMHURBAŞKANI ON BİR ÖYKÜ.. CÜNEYT ARCAYÜREK
69.ÖFKELİ YILLAR...ALTAN ÖYMEN
70.ATATÜRK'TEN SONRA BUGÜNLERE NASIL GELDİK ?..CÜNEYT ARCAYÜREK
71.ÇANKAYA...CÜNEYT ARCAYÜREK
72.DEMOKRASİNİN İLK YILLARI..C.ARCAYÜREK
73.YENİ İKTİDAR,YENİ DÖNEM..C.ARCAYÜREK
74.BİR İKTİDAR,BİR İHTİLAL..C.ARCAYÜREK
75.NEREDEYSE BİR BALİNA..STEVE JONES
76.MOSSAD GİZLİ TARİHİ...GORDON THOMAS
77.BARIŞA SON VEREN BARIŞ...DAVID FROMKIN
78.SULARIN GETİRDİĞİ PADİŞAH..CAHİT ÜLKÜ
79.TANK SESİYLE UYANMAK..HASAN CEMAL
80.BİR MANİNİZ YOKSA.. ...AYFER TUNÇ
81.ALATURKAFRANKA..ERCAN ÇİTLİOĞLU
82.SUÇUMUZ MÜKEMMEL OLMAK..S.DUMAN
83.DARBE...STEPHEN KINZER
84.ÖZAL HİKAYESİ..HASAN CEMAL
85.TURGUT NEREDEN KOŞUYOR ? ..E.ÇÖLAŞAN
86.YEDİ TEPE ANADOLU...ALİ CANİP OLGUNLU
87."K", "DERBEDER BİR KAHİN"...CANSU YILMAZÇELİK
88.LATİFE HANIM...İPEK ÇALIŞLAR
89."K",YIKIK BİR SARAYDIR DÜNYA..PERİHAN ÖZCAN
90.BEYAZ PERDEDE KIRMIZI FİLMLER.. ATİLLA DORSAY
91.TEK ADAM..Ş.SÜREYYA AYDEMİR
92.DAHİLER VE AŞKLARI...ÖZCAN ERDOĞAN
93.HAYATIM KİTAP..YAŞAR AKSOY
94.BOĞAZİÇİ ŞINGIR MINGIR..SALAH BİRSEL
95.BİR EKONOMİK TETİKÇİNİN İTİRAFLARI...JOHN PERKİNS
96.CUMHURİYET TARİHİ YALANLARI 1. VE 2. CİLT...SİNAN MEYDAN
97. KOMPLO TEORİLERİ..EROL MÜTERCİMLER
98.ÖNCE KADINLAR VE ÇOCUKLAR..SUNAY AKIN
99.BİR ÇİFT AYAKKABI..SUNAY AKIN
100. BENİM CUMHURİYET'İM..EMİNE UŞAKLIGİL
101.DARAĞACINDA ÜÇ FİDAN..NİHAT BEHRAM
102.NEREYE..CAN DÜNDAR
103.İSTANBUL'DAN SAYFALAR..İLBER ORTAYLI
104.BİZİM İZMİRİMİZ..MELİH GÜRSOY
105.GİZLENEN TARİH..BRİAN HAUGHTON
106.BERGAMA DÜŞLERİMİN ŞEHRİ,İZMİR SEVDAM..SELAHATTİN TURAL
107.GÖLGEDEKİLER..CAN DÜNDAR
108.KIRMIZI BİSİKLET..CAN DÜNDAR
109.YAKAMDAKİ YÜZLER..CAN DÜNDAR
110.GEÇMİŞ AYRINTIDA SAKLIDIR..CEMİL KOÇAK